Co oznacza ból głowy u dziecka?

ból głowy dziecko1
Dodano: 14:15 19 sierpnia 2013
Aktualizowano: 14:18 19 sierpnia 2013
Źródło:

Ból głowy, to jeden z najczęściej występujących objawów, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Może mieć bardzo błahą przyczynę.                                   Nie powinno się go jednak bagatelizować, bo w niektórych przypadkach, oznacza jednak poważny problem.

 

Zaczniemy od migreny, która wbrew temu, co by się mogło wydawać, nie jest tylko problemem dorosłych. Pierwsze objawy mogą się pojawić już u dzieci w wieku czterech lat. Oczywistym symptomem jest ból głowy. Jest on ostry i pulsujący. Najczęściej u dzieci ten ból głowy jest obustronny i zlokalizowany w okolicy czołowej. Kolejną przyczyną opisywanego objawu może być zapalenie zatok. To bardzo poważny problem i nie można go pozostawić samemu sobie. W tym wypadku bół głowy można określić jako nawracający. Zlokalizowany jest on w okolicy nosa. Co istotne, towarzyszą mu wydzielina z nosa i obrzęk śluzówki.

Stres – wydawać by się mogło, że dotyczy tylko osób dorosłych. Nic bardziej mylnego, dzieci również bardzo często się denerwują. Może to powodować szereg objawów, między innymi właśnie ból głowy. Pojawia się on najczęściej popołudniu lub wieczorami. Powodów stresu – podobnie jak u dorosłych – może być wiele. Najczęściej jest on jednak związany z sytuacją panującą w domu albo szkole.

Oczywistą i jedną z częściej występujących przyczyn opisywanego symptomu są infekcje wirusowe i bakteryjne. Tutaj, tak naprawdę, ból głowy jest tylko jednym z szeregów występujących objawów. Może pojawiać się na przykład przy przeziębieniu. Często bólowi głowy towarzyszy kaszel, a także katar. Objaw ten występuje też, jak wspomniałem, przy infekcjach typu bakteryjnego, a więc przede wszystkim przy anginie.

Jak więc widać ból głowy może być naprawdę związany z wieloma przyczynami. Część z nich, jak na przykład przeziębienie, zwalczymy w dość łatwy sposób. Natomiast w przypadku stresu, być może potrzebna będzie pomoc specjalisty. Nie powinniśmy jednak bagatelizować bólu głowy.

Podziel się ze znajomymi