Ciemiączko

1672WOYFh22Iixab45pup6Qyki003q.jpg
Dodano: 08:17 25 czerwca 2008
Aktualizowano: 11:51 4 lipca 2012
Źródło: www.wikipedia.org.pl www.edziecko.pl www.emama.eu www.dzidziusiowo.pl www.babyonline.pl www.tik-tak.pl

Ciemiączko to nic innego, jak miękkie spojenie łączące kości czaszki u noworodków. Jest ono nieskostniałe i wypełnione błoną łącznotkankową. Jest ono potrzebne, aby dziecko łatwiej przyszło na świat – czaszka noworodka nie może być zamkniętą kulą, ponieważ nie przecisnęłaby się ona przez kanał rodny matki. W czasie porodu główka dziecka, przechodząc przez kanał rodny, dopasowuje się do jego kształtu. Bezpośrednio po porodzie główka dziecka jest niekształtna i jajowata.

Rodzaje ciemiączka

• Ciemiączko przednie – występuje między kośćmi czołowymi a ciemieniowymi, (można je wyczuć na środku czoła dziecka), zazwyczaj ma wymiary od 2×2 cm do 3×3 cm; ciemiączko zarasta wraz z postępującym rozrostem kości czaszki, na ogół między 10 a 18 miesiącem życia, ale czasem zdarzają się duże odstępstwa od tych terminów, późniejsze zarastanie jest na ogół nieszkodliwą cechą dziedziczną; ciemiączko przednie kształtem przypomina romb, karo lub latawiec. Prawidłowe ciemię jest lekko zapadnięte i pulsujące. Gdy położy się na nim rękę można wyczuć tętno.

• Ciemiączko tylne – występuje między kością potyliczną a kośćmi ciemieniowymi, jego wymiary to ok. 1 cm, ale może też być zamknięte, zarasta na ogół między 2 a 6 miesiącem życia, przyjmuje kształt trójkąta, często jest niewyczuwalne.

• Ciemiączka boczne – występuje czasem u wcześniaków, zarasta jeszcze w życiu płodowym

Poprzez ciemiączko można wykonać badanie usg i ocenić stan mózgu dziecka. Krystyna Polak, specjalista neonatolog tłumaczy, że ciemiączko jest jakby „oknem”, poprzez które można ocenić tkankę mózgową dziecka, dopóki się ono nie zrośnie. Dzięki ciemiączku, możliwe jest diagnozowanie niektórych patologii w ośrodkowym układzie nerwowym.

Obserwacja ciemiączka

Podczas każdej wizyty kontrolnej u lekarza, ciemiączko jest badane przez niego palpacyjnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ czasem mogą pojawić się problemy, czyli:

• ciemiączko może się zapadać – może to świadczyć o odwodnieniu organizmu w wyniku wymiotów lub biegunki. Odwodnienie można rozpoznać również, ponieważ dziecko jest blade, ma zapadnięte oczy, spierzchnięte wargi, suchą i wiotką skórę.

• Ciemiączko może się wznosić – czyli zarastać zbyt wolno, świadczy to na ogół o niedoborze witaminy K i o krzywicy. Krzywicę rozpoznamy również na podstawie innych objawów, takich jak: mocno krzywe nóżki, odgięte łuki żebrowe. Ciemiączko może się też uwypuklać, gdy dziecko płacze lub się złości i jest to zupełnie naturalne. Uwypuklanie się ciemiączka może jednak czasem świadczyć o wzroście ciśnienia śródczaszkowego. Zdarza się, że rozszerzenie się ciemiączka może świadczyć o wodogłowiu – wówczas trzeba założyć zastawkę regulującą właściwy przepływ płynu mózgowo – rdzeniowego. Jeżeli ciemiączko wznosi się u dziecka podczas gorączki, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o zapaleniu opono mózgowych.

W obu przypadkach – zarówno gdy ciemiączko zarasta zbyt wolno lub też nazbyt szybko, należy skontaktować się z lekarzem.

Pielęgnacja

Ciemiączko nie wymaga jakiejś specjalnej pielęgnacji. Podobnie jak całe ciałko dziecka, wystarczy główkę dziecka utrzymywać w czystości.

Młode matki często niepotrzebnie boją się dotykać ciemiączka. Nie należy jednak się bać – ciemiączko jest mocne, elastyczne i sprężyste, na pewno nie zrobisz dziecku krzywdy podczas kąpieli czy szczotkowania jego włosków. Z czasem ciemiączko zarośnie, a główka dziecka stanie się twarda i kształtna.

Podziel się ze znajomymi