Choroby oczu u dzieci cz. 2

D5u5IXT7ai971uWZPUu3sKHWRm35Tl.jpg


Administrator

Dodano: 09:38 28 marca 2011
Aktualizowano: 14:28 15 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Oczoś-Zajdel

Zapalenie tęczówki oka – w przypadku wystąpienia zaczerwienienia oka wokół samej tęczówki przy jednoczesnym zwężeniu źrenicy, bolesności i problemów z widzeniem, istnieje ryzyko poważnego schorzenia jakim jest zapalenie tęczówki oka. Należy się wtedy niezwłocznie udać do okulisty, gdyż leczenie w pierwszym etapie choroby daje szybkie i dobre rezultaty. Nieleczone zapalenie tęczówki może doprowadzić do trwałych problemów z widzeniem.

Zez- jeśli spojrzenie pary oczu naszej latorośli nie jest równoległe (każde oko jest zwrócone w inną stronę) mamy do czynienia z zezem. Podczas pierwszych kilku miesięcy życia zez jest powszechnym zjawiskiem i może minąć wraz z czasem tj. wraz z rozwojem mięśni wzrokowych i polepszeniem się koordynacji ruchowej gałek ocznych. Jeśli zauważymy tę dolegliwość u dziecka powyżej półrocznego, powinniśmy udać się do lekarza, który skieruje nasze maleństwo na odpowiedni zabieg medyczny, który przeprowadzą specjaliści w szpitalu okulistycznym.

Nieleczony zez prowadzi do upośledzenia widzenia, następnie do zupełnego niedowidzenia w jednym oku. Następuje to na skutek korygowania przez mózg podwójnego obrazu przez eliminacje procesów widzenia w jednej z gałek ocznych.
U starszych dzieci czasami występuje ten przykry i sprawiający dużo trudności w życiu problem, jako objaw towarzyszący nadwzroczności. Również i w tym przypadku konieczna jest wizyta u okulisty.

Jęczmień - pojawia się na początku jako małe, groszkowate, czerwone i bardzo bolesne obrzmienie na dolnej lub czasem na górnej powiece, przechodzące później w obrzmienie całej powieki. Wywołane jest powstaniem ropnia wokół cebulki włosowej rzęsy. Ból ustępuje dopiero po pęknięciu ropnia, którego pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać. Pomagamy choremu robiąc parówki lub przysuwając w pobliże oka mokrą szmatkę zanurzoną wcześniej w gorącej wodzie, uważając aby gorąca woda nie oparzyła skóry lub oka. Jeśli domowe zabiegi nie pomogą po dwóch lub najpóźniej trzech dniach udajcie się do lekarza po receptę na maść z antybiotykiem.

Pękniecie ropnia i wylanie się wydzieliny może powodować dalsze zakażenia innych mieszków włosowych. dlatego dbajmy aby nasze dziecko podczas infekcji nie dotykało i nie tarło oczu rękoma. Częste infekcje jęczmieniem mogą świadczyć o obniżonej odporności organizmu.

Jaskra, Zaćma - są to niebezpieczne choroby, które mogą prowadzić do całkowitej ślepoty. Rzadko występują u dzieci lecz, podstawowy ich objaw – zmętnienie oczu, wywołane zmniejszeniem przezroczystości płynu wewnątrz gałki ocznej jest bardzo niepokojącym symptomem poważniejszego schorzenia, dlatego należy udać się niezwłocznie się z tym problemem do okulisty.

Jaskra w ogólnej postaci jest wywołana zwiększonym ciśnieniem płynu w gałce ocznej, co prowadzi do uszkodzenia struktur oka, natomiast zaćma to inaczej nadmierne, patologiczne zgrubienie soczewki, które upośledza wzrok.

Wylew podspojówkowy – mimo strasznej nazwy nie jest to groźny objaw. Powstaje najczęściej w wyniku gwałtownego podniesienia się ciśnienia krwi w oku, wskutek kaszlu, kichnięcia czy większego wysiłku np. podczas oddawania stolca. Wskutek tego następuje mikrowylew, czyli pęknięcie drobnego naczynia włosowatego w spojówce oka. Obecna wówczas jasnoczerwona plamka na białku oka zniknie najpóźniej po kilku tygodniach.

Zaprószenie oka – jeśli coś wpadnie do oka małego, należy to niezwłocznie usunąć. Np. przy pomocy wody, łez lub jałowego zwilżonego gazika. Najlepiej jednak jeśli zrobi to lekarz. Nie mogąc szybko dostać się z dzieckiem do specjalisty, mamy trzy sposoby na usunięcie ciała obcego z oka.
1) po odciągnięciu górnej powieki (chwytamy delikatnie za rzęsy) napływające łzy powinny same wypłukać zanieczyszczenie,

2) jeśli powyższa metoda się nie sprawdzi, spróbujmy opłukać oko przy pomocy filiżanki 2% – centowego roztworu kwasu borowego. Przystawiamy naczynie z roztworem do oka tak aby mruganie powieką w nim zanurzoną spowodowało wypłynięcie brudu.

3) Przygotujmy dobre oświetlenie i wytłumaczmy dziecku aby podczas zabiegu cały czas patrzyło w dół, tak aby zmniejszyć napięcie w górnej powiece Wtedy, odciągamy powiekę górną tak jak w pierwszej metodzie ale tym razem ciągnąc lekko w dół, aby móc nawinąć powiekę na przygotowany wcześniej patyczek higieniczny. Przy pomocy drugiego wacika na patyczku usuwamy delikatnie ciało obce.

W przypadku niepowodzeń jeśli oko dalej boli, puchnie a także gdy do oka wpadł metal, szkło lub inny rodzaj zanieczyszczenia, który mógłby się wbić w gałkę oczną, trzeba natychmiast wybrać się z dzieckiem do okulisty.

Pamiętajmy że każde niepokojące zaczerwienie, które powstało w wyniku urazu albo samoistnie lub w sytuacji gdy dziecko skarży się na problemy z widzeniem powinny nas skłonić do wizyty u lekarza.

Podziel się ze znajomymi