Bolące i piekące brodawki

JI2ii21SXGe3UuO6OFKvHUptU2ZpqN.jpg


Administrator

Dodano: 07:45 9 maja 2011
Aktualizowano: 07:54 9 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Bolące i pękające brodawki. Pękające brodawki to małe, promieniście rozchodzące się ranki, powstające wokół brodawki sutkowej w wyniku nieprawidłowego ssania sutka przez dziecko. Głębokie pęknięcia powodują silny ból, mogą krwawić, stają się bramą dla zarazków, przez co istnieje ryzyko infekcji piersi.

Aby zapobiec tworzeniu się pęknięć należy spokojnie i bez zdenerwowania uczyć noworodka prawidłowego sposobu ssania, nie można również dopuścić by skóra brodawki pozostawała wilgotna.
Brodawkom nie służą zbyt agresywne mydła i środki myjące, należy natomiast jak najdłużej pozostawiać piersi odkryte i nie używać zbyt ciasnych staników, wykonanych z syntetycznych włókien.

W leczenie stosuje się maści przyspieszające gojenie się ran, czasem może okazać się konieczny odpoczynek piersi przez około 6-12 godzin, należy wtedy odciągać pokarm ręcznie i karmić dziecko druga piersią.

Ssanie powoduje rozciąganie się brodawek, dlatego aby uniknąć stanu zapalnego nie należy przedłużać karmienia i zawsze zmieniać pierś, a także pilnować aby noworodek dobrze chwytał pierś i trzymał w ustach całą otoczkę brodawki.