Ból ucha u dziecka


Administrator

Dodano: 12:18 23 lipca 2013
Aktualizowano: 12:18 23 lipca 2013
Źródło: Paweł Mazur

Kiedy dziecka zaczyna się uskarżać na ból ucha w żadnym wypadku nie można tego bagatelizować. Taki objaw może świadczyć o co najmniej kilku chorobach. Warto obserwować dodatkowe objawy, bo mogą nam one dać odpowiedź na pytanie – jaka to choroba.

Problemem są małe dzieci. Nie zawsze potrafią one w dokładny sposób opisać co je boli, w którym miejscu, itd. Stąd właśnie potrzeba obserwacji symptomów. Jeśli na przykład pojawia się jednocześnie wyciek z ucha, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zapaleniem ucha środkowego. To bardzo często występująca choroba w wieku dziecięcym. Pozostałe jej objawy to wysoka gorączka, złe samopoczucie i problemy ze słuchem. Leczenie ogranicza się przede wszystkim do stosowania gorących okładów, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli choroba ma ostry przebieg, stosuje się antybiotyki. Oczywiście w takiej sytuacji wymagana jest konsultacja z lekarzem. Jest to potrzebne chociażby z tego powodu, że antybiotyk nie zawsze musi być podawany. Zdarza się, że zapalenie ucha środkowego przechodzi samo.

Ból ucha u dziecka może mieć również inne przyczyny. Wymienić tutaj należy trzeba przede wszystkim anginę, świnkę, ale również problemy z zębami. Nasza reakcja – jak wspomniałem – zależy od tego czy pojawiają się jakieś inne objawy. Na pewno leczenie możemy zacząć od podawania leków przeciwbólowych. Na samo ucho stosujemy kompresy rozgrzewające. Pamiętajmy też o tym, aby w momencie kiedy dziecko informuje nas o bolącym uchu chronić je. Przede wszystkim w czasie wieczornej kąpieli. Nie należy z niej rezygnować, ale nie wolno dopuścić do zamoczenia bolącego ucha.

Objaw taki występuje przy infekcjach dróg oddechowych. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż potem leczyć, należy zadbać o ochronę dziecka. Zrobić to można w dość prosty sposób. W zimniejsze dni ubierajmy dziecko ciepło (chociaż też nie przesadzajmy z ilością warstw). Pamiętajmy o czapce. Ochrona głowy (a więc i uszu) jest w tym wypadku najważniejsza.

 

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi