Biegunka u dzieci


Administrator

Dodano: 12:25 18 czerwca 2013
Aktualizowano: 12:25 18 czerwca 2013
Źródło:

To symptom, który zapala w głowie rodzica czerwoną lampkę. Trudno się temu dziwić, bo każde odstępstwo od „zdrowotnej” normy, to zła informacja. Biegunka to reakcja obronna organizmu i znak dla nas, że trzeba na nią odpowiednio zareagować.

Biegunka u dziecka 3 letniego, podobnie jak u nieco starszego, ale i niemowlaka najprawdopodobniej zakażenie bakteryjne, lub wirusowe. Co to oznacza? Bez wątpienia świadczy to o tym, że w organizmie naszego dziecka zachodzi reakcja wydzielania substancji, które można uznać za trujące. Jak wspomniałem biegunka to działanie obronne. Organizm w taki sposób próbuje się ich pozbyć. Biegunka to zazwyczaj tylko jeden z objawów. Najczęściej wraz z nią występują jeszcze wymioty, ale także gorączka. Jeśli chcielibyśmy ogólnie opisać przyczyny biegunki, to oprócz wspomnianego zakażenia, możemy mieć również do czynienia z pasożytami, alergią, zatruciem pokarmowym. Czasem przyczyną jest stres.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku biegunki jest to, aby zadbać o to, żeby dziecko było dobrze nawodnione. To podstawa przy walce z tym problemem zdrowotnym. Pamiętajmy, że nie mówimy o sokach słodzonych, czy napojach gazowanych. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna. Co jeszcze można zrobić? Przede wszystkim dieta. Biegunka nie oznacza, że nasze dziecko ma nie jeść. Musimy tylko zmienić podejście do jadłospisu. Jedzenie musi być przede wszystkim łatwe do przyjęcia i lekkostrawne. Mogą to być na przykład przygotowywane ze zmiksowanych warzyw zupy. Dobrym rozwiązaniem jest krem z marchewek. Miksujemy je tak, aby powstała papka. Zalewamy wrzątkiem i dodajemy nieco soli. Tak przygotowaną papką karmi chore dziecko. Pamiętajmy o tym, żeby dawać mu naraz małe porcje.

Pomocne przy biegunce u dziecka mogą okazać się jagody. Najlepiej przygotować z nich wywar. Możemy wykorzystać suszone owoce, które następnie gotujemy przez około 10 minut. Przy biegunce nie możemy oczywiście nie wykorzystać dobrodziejstwa preparatów, które są przeznaczone do jej leczenia. Jeśli na przykład wolicie naturalne metody, to dobrym pomysłem będzie węgiel. Bez problemu kupicie go w aptece.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi