Biegunka u dzieci

Dodano: 11:38 26 lipca 2013
Aktualizowano: 11:38 26 lipca 2013
Źródło:

Chociaż problem ten nie kojarzy się nam z niczym przyjemnym, to jednak paradoksalnie jest dla naszego organizmu ratunkiem. Okazuje się, że częste wizyty w łazience i ból brzucha, który może towarzyszyć biegunce, to tak naprawdę efekt pozbywania się szkodliwych toksyn z naszego organizmu.

Choroba u dziecka to zawsze problem. Po pierwsze, mają one mniejszą odporność na ból, niż dorośli, przez co dużo mocniej odczuwają objawy biegunki. Po drugie- nie zawsze są w stanie opisać dokładnie co się im dzieje, przez co utrudnione może być określenie przyczyn problemu. Biegunka może pojawić się niezależnie od tego w jakim wieku jest dziecko. Problem dotyczy zarówno pociech w wieku szkolnych, jak i dzieci młodszych, także noworodków.

Przyczyny biegunki u dzieci mogą być takie same jak u dorosłych. Powodem częstych wizyt w łazience mogą być między innymi wirusy. Problem ten znacie pod nazwą „nieżyt jelit” lub grypa żołądkowa. Biegunka wirusowa trwa zazwyczaj do 3 dni. Pierwsze objawy, które pojawią się u dziecka przypominają przeziębienie. Ostra odmiana opisywanej choroby trwa dłużej niż trzy dni i oprócz biegunki, objawia się wysoką temperaturą (może ona sięgnać nawet 40 stopni) i wymiotami. Ta choroba, choć męcząca, zazwyczaj mija sama.

Biegunka może być również związana z alergią na niektóre pokarmy. W tym wypadku to raczej dodatkowy objaw. Znacznie bardziej charakterystyczne są w tym wypadku: wysypka, a także symptomy związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Kolejnym powodem wystąpienia u naszego dziecka biegunki mogą być leki. Czasem, zwłaszcza przy kuracji antybiotykami, taki objaw jest „normalny”. W tym przypadku powodem jest to, że tego typu leki wyniszczają naszą naturalną florę bakteryjną. Ostatnim powodem, o którym trzeba wspomnieć, jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Biegunka w tym wypadku pojawia się jako objaw dodatkowy i towarzyszy jej dość uciążliwy ból brzucha.

Od prawidłowego rozpoznania przyczyny biegunki zależy wybór metody leczenia. Na przykład przy nieżycie jelit wystarczą domowe metody.

Podziel się ze znajomymi