Angina u dziecka latem

Pediatrician examining little girl's throat
Dodano: 14:04 21 lipca 2014
Aktualizowano: 11:34 22 lipca 2014
Źródło:

Wydawać by się mogło, że nasza pociecha w letnie miesiące jest bezpieczna, jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia infekcji tego typu. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Angina właśnie latem, może zaatakować dziecko i to ze zdwojoną siłą. W jaki sposób objawia się ta choroba i czym ją leczyć?

Dlaczego akurat latem dziecku może grozić angina? Wszystko przez to, że organizm w tym czasie jest osłabiony przez upał. To może spowodować atak bakterii odpowiedzialnych za tę chorobę. Warto mieć świadomość tego, że organizm dziecka dużo gorzej znosi upały. Główną przyczyną mogą być nagłe zmiany temperatury. Przykładem takiej sytuacji jest przebywanie przez pewien czas w bezpośrednim otoczeniu klimatyzacji, a następnie wyjście na upał. Rozwój choroby może zostać zapoczątkowany przez picie zimnych napojów, czy jedzenie lodów.

Pierwsze objawy anginy można zauważyć na śluzowce gardła. To ona staje się celem ataku bakterii. Robi się wyraźnie zaczerwieniona. Kolejny objaw, to biały nalot pojawiający się na migdałkach. Występuje też ból gardła. Angina to także wysoka gorączka, nawet do 40 stopni. Jej cechą charakterystyczną jest to, że bardzo szybko  rośnie. Mogą towarzyszyć jej dreszcze. Nieznośny ból gardła to niejedyny problem, który pojawia się przy anginie. Kiedy dziecko próbuje przełykać na przykład jedzenie, pojawia się też uczucie kłucia. W przypadku anginy dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych znajdujących się w okolicy żuchwy i uszu. W przebiegu tej choroby mogą też pojawić się nudności.

W przypadku anginy koniecznie jest, aby dziecko obejrzał lekarz. To on podejmuje decyzję dotyczącą sposobu leczenia. Wykorzystuje się w nim antybiotyki (zazwyczaj z grupy penicylin). Można również podawać leki, których zadaniem jest łagodzenie konkretnych objawów, np. bólu. W przypadku anginy uważać należy ze stosowaniem domowych metod leczenia. Nie powinny być one podstawą terapii. Mogą co najwyżej być jej uzupełnieniem. Dzięki np. przygotowanemu domowym sposobem syropowi, można próbować łagodzić kaszel u dziecka.