Zapanuj nad apetytem


Administrator

Dodano: 11:04 7 marca 2011
Aktualizowano: 11:33 11 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Zapanuj nad apetytem. Napady głodu, obżarstwo, przejadanie się – jest na to sposób, prostszy niż by się mogło wydawać. Jak donoszą naukowcy, regularna aktywność fizyczna jest w stanie poskromić nasz apetyt i okiełznać napady głodu, zapobiegając w ten sposób objadaniu się. Bądź więc aktywna, a dzięki temu zapanujesz nad swoim apetytem i wysmuklisz sylwetkę.

Kuracja odchudzająca jest dużo bardziej skuteczna, jeśli podejmiemy aktywność fizyczną, niż gdy stosujemy wyłącznie reżim dietetyczny. Umiarkowana aktywność (stanie, chodzenie, praca sprzedawcy, kelnera, prace domowe) to zbyt mało by utrzymać szczupłą sylwetkę i mieć prawidłowe BMI.

Ćwiczenia fizyczne pomagają spalić kalorie, ale przede wszystkim zwiększają wrażliwość neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie sytości, dzięki czemu odczuwamy mniejszy apetyt, a przez to spożywamy mniej pożywienia.

Nadmiar tłuszczów nasyconych w diecie zaburza przekazywanie sygnałów przez neurony kontrolujące uczucie sytości, prowadzi to do nadmiernego i niekontrolowanego głodu, a w efekcie do otyłości. Aktywność fizyczna zwiększa poziom specjalnych białek, które podnoszą wrażliwość neuronów na hormony kontrolujące apetyt (insulinę i leptynę), dzięki temu aktywność fizyczna zapobiega otyłości, jak również pomaga skutecznie ją leczyć.

Ćwiczenia fizyczne pozwalają nie tylko zwiększyć wydatkowanie energii, ale również usprawniają działanie ośrodka głodu i sytości, przez co zmniejsza się ilość spożywanego przez nas pokarmu. Dzięki ćwiczeniom, pobudzone mięśnie spalają więcej kalorii, jak również tkanki tłuszczowej. Podnosi się poziom cukru we krwi, staje się on bardziej wyrównany, co tłumi apetyt na długi czas.

Reasumując, sport to najlepszy sposób na relaks i rozładowanie stresu, który jest jedną z głównych przyczyn podjadania. Po ciężkim dniu w pracy zamiast do cukierni, wybierz się na siłownię lub po prostu idź na spacer!

Podziel się ze znajomymi