Zapalenie krtani u dziecka

Dodano: 13:18 7 marca 2014
Aktualizowano: 13:53 7 marca 2014
Źródło:

Problemy z krtanią, to dość często występująca przypadłość u dzieci. O ile w przypadku osób dorosłych, leczenie w zasadzie prowadzone jest w domu, o tyle u tak małych pacjentów, może pojawić się potrzeba wizyty w szpitalu.

O chorobie tej mówi się, że jest ona charakterystyczna przede wszystkim dla nauczycieli i osób zajmujących się śpiewaniem. W rzeczywistości jednak problem ten może dotknąć każdego z nas. Przyczyn zapalenia krtani szukać trzeba przede wszystkim w zanieczyszczeniach powietrza, które obecnie są w zasadzie codziennością, a także w alergii. Powodem tej choroby może być też przebyta wcześniej i niewyleczona do końca infekcja górnych dróg oddechowych. Zapalenie krtani w przypadku osób dorosłych, jak zostało wspomniane nie jest aż tak groźnym problemem, jak u dzieci, zwłaszcza tych do 8 roku życia.

Istnieją pewne różnice między przebiegiem tej choroby. Jest to wynikiem tego, że nieco inaczej wygląda budowa krtani u dzieci i dorosłych. W tym pierwszym przypadku położona jest ona nieco wyżej, a także zaraz pod śluzówką znajduje się sporo luźnej tkanki łącznej. Co to oznacza? To, że u dzieci zdecydowanie łatwiej o obrzęk mogący utrudniać oddychanie. Może u nich występować kilka rodzajów zapalenia krtani z różnymi symptomami. W sytuacji jednak, kiedy pojawiają się duszności, to niezbędny jest szybki kontakt z lekarzem.

U dziecka pojawić się może ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Występuje ono między innymi u niemowląt. Może też wystąpić u dzieci do 5 roku życia. Choroba ta pojawia się nagle i charakteryzuje się świstem krtani, a także specyficznym kaszlem (szczekającym). Pojawiają się również duszności. U dzieci między 2, a 7 rokiem życia może wystąpić ostre zapalenie gardła. Tutaj charakterystycznymi objawami są między innymi krztuszenie, utrudnione przełykanie, a także ślinotok. Pojawia się też ból gardła i wilgotny kaszel.

Bardzo rzadko występuje ostre zapalenie krtani. To choroba o podłożu wirusowym. Dotyka dzieci między 6 miesiącem, a 3 rokiem życia. Występuje duszność, gorączka, a także wilgotny kaszel. Pojawia się również wydzielina, która może wzmagać duszności.