Za niski cholesterol? Nie jest dobrze!

Blutzucker MessgerA¤t
Dodano: 07:35 25 listopada 2013
Aktualizowano: 07:35 25 listopada 2013
Źródło:

Zewsząd atakuje nas „cholesterol”. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, zazwyczaj w zestawieniu z przymiotnikiem „groźny”. Wciąż mówi się „musicie obniżyć cholesterol, bo jeśli jest zbyt wysoki może mieć to groźne konsekwencje”. A co w sytuacji kiedy kiedy poziom będzie za niski?

Przede wszystkim zacząć musimy od rozróżnienia rodzajów cholesterolu i jego wpływu na nasz organizm. To substancja, która jest nam potrzebna. Wytwarzana jest w naszym organizmia, ale i w pewien sposób, dostarczamy ją także przez to co jemy. Wśród części składowych cholesterolu najważniejsze z naszego punktu widzenia są LDL i HDL. Czym są te skróty? Pierwszy z nich potocznie określany jest złym cholesterolem, a drugie mianem dobrego. Co oczywiste, tego pierwszego powinniśmy unikać, a o HDL dbać.

Zbyt wysoki cholesterol to przede wszystkim większe ryzyko zaburzeń krążenia. Jeśli jednak w naszym organizmie jest go zbyt mało, to również mogą się pojawić problemy zdrowotne. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Niski cholesterol może mieć „błahe” powody, takie jak chociażby niedożywienie, czy niezdrowa dieta. W tym przypadku dość łatwo, poprzez zmianę jadłospisu, sobie z nimi poradzimy. Przyczyny niskiego poziomu cholesterolu całkowitego mogą być jednak poważne. Taka sytuacja występuje między innymi w przypadku przewlekłych chorób wątroby i nowotworów atakujących układ krwionośny. Problemem może być również tak zwane upośledzone wchłanianie jelitowe. Hipolipidemia (bo tak określa się zbyt niski poziom cholesterolu całkowitego a także za małą ilość LDL) może być również spowodowana przez mutację genetyczną.

Niezależnie od możliwej przyczyny, w przypadku kiedy zbyt niski poziom cholesterolu całkowitego zostanie wykryty, konieczne jest wykonanie szeregu badań. Ich celem jest uzyskanie odpowiedzi na to co może być przyczyną hipolipidemii.

Podziel się ze znajomymi