Wzdęcia brzucha

I1927r2jY5P29uo0N9x4ltsqJplFq3.jpg


Administrator

Dodano: 11:43 7 lutego 2013
Aktualizowano: 11:48 7 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

W taki właśnie nieco żartobliwy sposób, rozpoczynamy tekst o dość istotnym i męczącym w sumie problemie, czyli wzdęciu brzucha. Inna nazwa tej dolegliwości to bębnica. Jest ona całkiem zrozumiała, zważywszy na jeden z głównych objawów wzdęcia brzucha. Jeśli chcielibyśmy je opisać w paru krótkich słowach, to najprościej określić jako: nagromadzenie powietrza w brzuchu. Objawy to przede wszystkim wzdęty brzuch, a także pewnego rodzaju poczucie pełnego żołądka. Niektóre z objawów są dość krępujące. Przykładem takowego jest odbijanie się. Towarzyszy mu inny objaw. Bardzo często opisywane są one jako „ból żołądka odbijanie się śmierdzącym jajkiem” To oczywiście nie jest diagnoza lekarska, ale bardzo sugestywnie oddająca jedną z przyczyn powstawania wzdęć.

Są trzy możliwości. Pierwszy z nich to tak zwane połykanie powietrza. To sytuacja, która pojawia się w momencie kiedy coś jemy. Z każdym kolejnym kęsem dostaje się powietrze. Istnieje ryzyko, że będzie go za dużo, a w konsekwencji pojawi się wzdęcie brzucha. Druga przyczyna związana jest z wcześniejszym opisem. Przyczyną wzdęć mogą być występujące gazy, które są wynikiem
rozkładu węglowodanów przez bakterie, które bytują w naszych jelitach. Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo wzdęcia brzucha. Jeśli chodzi o wspominany przykry zapach, to jest on efektem fermentacji niestrawionych produktów żywnościowych (głównie jednego z ich składnika – białka) i w ten sposób powstaje chociażby siarkowodór, czy amoniak. Trzecią i ostatnią przyczyną wzdęć brzucha jest picie napojów gazowanych. Musi być ich jednak sporo, aby do takiego stanu doprowadzić.

To jak będziemy leczyć problem, zależy od tego czy mamy do czynienia z pojedynczym problemem, czy też wzdęcia są przewlekłe. W tym drugim przypadku zalecana jest między innymi zmiana diety. Oczywiście istotne jest też stosowanie leków, które są ogólnie dostępne w aptekach. Ich celem jest zmniejszenie dolegliwości.

Podziel się ze znajomymi