Właściwości wody mineralnej

AIw8v34cULw8O7btm2n252Z94gj9wG.jpg
Dodano: 08:31 9 czerwca 2008
Aktualizowano: 13:35 4 lipca 2012
Źródło:

Woda mineralna jest niezwykle ważna w naszej diecie. Jej właściwości obejmują szereg różnorodnych cech dzięki którym możemy być zdrowi i cieszyć się doskonałym samopoczuciem. Jaki rodzaj wody mineralnej należy wybrać? Jak zadbać o jej jakość?

Woda

Woda jest głównym składnikiem wszystkich organizmów żywych. To w środowisku wodnym powstało życie, a dla bardzo wielu stworzeń jest jedynym możliwym miejscem istnienia. W wodzie przebiegają reakcje chemiczne, jest ona najlepszym rozpuszczalnikiem wielu substancji, powoduje ich hydrolizę lub hydratację. Woda umożliwia przemianę materii żywych organizmów i bierze udział w większości procesów w nich zachodzących, przy jej udziale zachodzą reakcje rozpadu związków na jony, pomaga transportować cząsteczki i jony do tkanek. Ponadto odgrywa ważną rolę w procesach regulacji temperatury ciała i ciśnienia osmotycznego.

Woda, czyli tlenek wodoru, jest trwałym związkiem nieorganicznym, najbardziej rozpowszechnionym w przyrodzie, który znajduje się w nieustannym obiegu. To bezbarwna ciecz bez smaku i zapachu. Ma ona wiele najrozmaitszych zastosowań, jest najniezbędniejszą substancją Ziemi. Służy przede wszystkim do bezpośredniego spożycia, utrzymania czystości ciała i otoczenia, używana jest do celów gospodarczych, a w przemyśle zaś jest niezbędnym elementem wielu procesów technologicznych.

Woda w stanie naturalnym (na przykład morska czy mineralna) zawiera spore ilości soli i gazów, liczne bakterie oraz drobnoustroje, a także zawiesiny substancji nieorganicznych. Woda twarda ma także znaczną ilość soli wapnia i magnezu.

Ogólna zawartość wody w organizmie ludzkim wynosi 45 – 65% ciężaru ciała. Różnice procentowe wynikają z różnic ilości tkanki tłuszczowej u poszczególnych osób. Gospodarka wodna organizmu polega na kontroli bilansu wodnego, czyli ilości wody pobieranej i wydalanej przez ustrój. Jest to szereg procesów fizjologicznych i fizykochemicznych regulujących wykorzystanie wody w celu utrzymania pracy narządów, tkanek i komórek. Regulacja wodnej gospodarki organizmu jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w ustroju. Woda, poza tym, że jest pobierana (w postaci napojów, pokarmów, itp.) i wydalana z organizmu, może także przenikać do ustroju bezpośrednio z otoczenia. Dzieje się tak na skutek dyfuzji przez naskórek do skóry lub do krwi przepływającej w jej naczyniach krwionośnych. Taka sytuacja możliwa jest właściwie tylko podczas przebywania w wodzie lub środowisku o dużej wilgotności. Poza tym ilość wody przenikającej w ten sposób do ustroju jest niewielka. Ilość wody powstałej w trakcie procesów wewnątrz ustroju jest uzależniona od diety. Największej ilości wody dostarczają lipidy, zaś o połowę mniej dają węglowodany i białka. Zapotrzebowanie na wodę o wiele większe jest u niemowląt, przekracza 0,1 kg na kilogram masy ciała w ciągu doby. U dorosłych zależność ta jest zupełnie inna, potrzebują oni tylko 0,04 kg na każdy kilogram swojego ciężaru ciała na dobę.
Organizm wydala wodę w postaci moczu, stolca, w wydychanym powietrzu, jako parę wodną oraz przez skórę. Woda nieustannie paruje z powierzchni pęcherzyków płucnych i dróg oddechowych.

Niedobór wody

Zakłócenia gospodarki wodnej mają miejsce wtedy, gdy dopływ wody w organizmie nie odpowiada ilości utraconej wody. Są wynikiem niedostatecznego lub nadmiernego poboru wody.
Odwodnienie – jest to deficyt wody w ustroju, w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do śmierci. Najczęstsze przyczyny odwodnienia organizmu to:
– biegunki,
– krwotoki,
– oparzenia,
– niedrożność jelit,
– zapalenie otrzewnej,
– nadmierne pocenie się,
– zbyt duża diureza (wydzielanie moczu w nerce), np. w przypadku cukrzycy,
– wysoka gorączka.

Przewodnienie występuje rzadziej, ponieważ zazwyczaj cały nadmiar wody zostaje sprawnie usunięty przez nerki. Nadmiar wody w organizmie prowadzi do zwiększenia przestrzeni pozakomórkowej, ilości sodu i chlorków w osoczu oraz objętości płynu pozakomórkowego. Przewodnienie jest przyczyną obrzęków, a także zastojów żylnych. Przewodnienie organizmu występuje:
– w chorobach nerek,
– u chorych po zabiegach chirurgicznych,
– u niemowląt,
– u rozbitków zaspokajających pragnienie wodą morską.

W warunkach naturalnych woda podlega stałemu krążeniu w przyrodzie w postaci wody opadowej, powierzchniowej i podziemnej. Wody podziemne dzieli się na zaskórne, gruntowe i głębinowe. Największą wartość mają wody podziemne, znajdujące się na znacznych głębokościach i dlatego wolne od zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Wody te, zwane artezyjskimi są przykryte nieprzepuszczalnymi skałami i znajdują się pod ciśnieniem hydrostatycznym, zawierają sole mineralne i gazy w ilości nie mniejszej niż 1g na litr, są zatem wodami leczniczymi. Wody lecznicze wyróżniają się obecnością elementów o szczególnej aktywności farmakodynamicznej (np. żelaza, magnezu, bromu, jodu czy siarki). W nazwie wód leczniczych uwzględnia się najpierw aniony, potem kationy w kolejności malejących stężeń, na przykład woda chlorkowo – sodowa.

Wody mineralne pokrywają niedobory minerałów i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Nieodpowiednie nawożenie gleb i nieprawidłowa obróbka technologiczna żywności powodują niedobór magnezu, żelaza, wapnia i jodu. Wszystkie te pierwiastki zawarte są w wodach mineralnych, które uzupełniają ich niedobory w najbardziej naturalny i przyjazny dla organizmu sposób. Należy pamiętać, że wiele leków, na przykład antybiotyki, środki przeczyszczające, uspokajające czy antykoncepcyjne, powoduje wypłukiwanie pierwiastków z organizmu. W ten sposób traci się spore ilości np. magnezu.

Wody lecznicze dzielą się na:

– solanki zwykłe, zawierające głównie sól kamienną,
– solanki gorzkie, zawierające siarczany magnezu i sodu,
– szczawy, które zawierają wodorowęglany wapnia i dwutlenek węgla,
– szczawy żelaziste, które zawierają związki węgla,
– wody siarkowe – zawierają siarkowodór, siarczki sodu i wapnia,
– wody radoczynne, posiadające w składzie niewielkie ilości pierwiastków promieniotwórczych.

Pierwiastki występujące w wodach leczniczych oraz ich rola w organizmie:
– magnez – jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania komórek, wzmacnia obronność organizmu, stosuje się go w leczeniu chorób naczyń krwionośnych, serca oraz nerwic, poprawia samopoczucie,
– wapń – wzmacnia układ kostny, jest niezbędny do wzrostu i rozwoju człowieka, reguluje równowagę mięśniowo – nerwową, odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi, obniża poziom cholesterolu,
– żelazo odpowiada m.in. za stan paznokci i włosów a jego niedobór prowadzi do niedokrwistości, ciągłego zmęczenia, senności,
– fosfor ułatwia gojenie się złamań kości,
– potas odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, a jego brak objawia się zaburzeniami czynności serca, zaparciami, nerwowością,
– mangan – jego niedobór prowadzi do zahamowania wzrostu, niedokrwistości oraz przerostu tarczycy,
– selen opóźnia procesy starzenia, zabezpiecza przed nowotworami, reguluje poziom cholesterolu we krwi i poprawia jej krążenie,
– sód reguluje gospodarkę wodno – mineralną,
– fluor chroni zęby przed próchnicą,
– brom działa uspokajająco.

Uzdrowiska

Polska znana jest z kilku światowej renomy uzdrowisk, których wody mają niezwykłe właściwości lecznicze.
Najsłynniejszym jest Krynica, występują w niej takie wody jak: Woda zdrojowa Jan, Zuber, Józef i Słotwinka. Wody Krynickie są szczawami kwasowęglowymi, odgrywają dużą rolę w kuracjach pitnych, aerozolowych i zabiegach kąpielowych. Są pomocne w schorzeniach układu moczowego, przy kamicy nerkowej, alergiach, nerwicach, stanach stresowych, cukrzycy.
Równie znana ze swych wód jest Muszyna ze swoimi Źródłami Złockimi II, Zdrojem Antoni i Muszynianką. Wody muszyńskie zawierają znaczne ilości magnezu, stosowane są w leczeniu niedokrwistości, otyłości, chorób przewodu pokarmowego, wrzodów, cukrzycy i schorzeń neurologicznych.

Nie ustalono konkretnej dziennej normy zapotrzebowania na wodę, jednak uważa się, że powinno się wypijać sześć szklanek wody dziennie. Najlepiej pić wodę mineralną, gdyż nie tylko gasi ona pragnienie, ale także dostarcza bardzo ważnych biopierwiastków i uzupełnia niedobory składników mineralnych. Woda jest jednym z najważniejszych elementów naszego ciała, należy więc zadbać, by była jak najlepszej jakości. Może nie tylko być smaczna, ale leczyć wiele poważnych schorzeń. Picie wód mineralnych jest jednym z podstawowych warunków zachowania młodości, ponieważ oczyszczają one ustrój ze szkodliwych substancji i, jak wody radoczynne, uaktywniają układ wewnętrznego wydzielania. Złożoność makro- i mikropierwiastkowi wód mineralnych sprawia, że są one niezastąpione w zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych.