Uważaj na otyłość brzuszną

Dodano: 13:31 29 stycznia 2014
Aktualizowano: 13:31 29 stycznia 2014
Źródło:

Nadwaga, to problem który dotyczy coraz większej liczby ludzi. Może być zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia. Nadwaga może się objawiać w postaci otyłości brzusznej. Spotkać można się również z nazwami: „otyłość typu jabłko” i „otyłość trzewna”.

Zdecydowanie częściej dotyka ona mężczyzn, niż kobiety. Otyłość brzuszna, to przypadłość która atakuje w krajach wysoko rozwiniętych. Przyczyn tego typu nadwagi szukać należy przede wszystkim w niezdrowym trybie życia. Nadmierne objadanie się i brak aktywności fizycznej prowadzić mogą do otyłości brzusznej. Wpływ może mieć też stres. Ten ostatni bardzo często skutkuje właśnie niekontrolowanym jedzeniem.

Otyłość brzuszna może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym ze skutków nadmiernej liczby kilogramów objawiającej się właśnie w taki sposób, są zaburzenia metaboliczne. Otyłość tego typu może też powodować podniesienie poziomu tzw. złego cholesterolu. To jednak nie wszystkie zagrożenia. Otyłość brzuszna, to również większe ryzyko zawału serca. Nadmierne objadanie się i brak ruchu, może też prowadzić do choroby wieńcowej, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.

W przypadku otyłości brzusznej zagrożone są również nasze stawy i układ kostny. Są one poddane nadmiernemu obciążeniu, a to zwiększa ryzyko ich uszkodzeń. Zbyt duża waga to także problemy z poruszaniem się. W pewien sposób, to błędne koło. Nadmierne jedzenie skutkuje niedoborem ruchu, a to z kolei przybywaniem kolejnych kilogramów.

To jednak nie wszystko co pojawić się może w przypadku otyłości. Osoby z nadwagą mogą mieć problemy z oddychaniem. Jest to efektem zbyt dużego nacisku tłuszczu zgromadzonego wokół przepony. Skutkiem tego będą problemy z krążeniem powietrza. Bardzo często wiąże się to z kolei z bezdechem sennym.

Każda z powyżej opisanych sytuacji może być groźna dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie tak istotna jest profilaktyka i niedopuszczenie do pojawienia się otyłości brzusznej.

Podziel się ze znajomymi