Produkty zasadowe

Food pyramid with measure tape
Dodano: 13:12 14 maja 2014
Aktualizowano: 11:02 16 maja 2014
Źródło:

Wciąż słyszymy o tym, że równowaga kwasowo – zasadowa jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Łatwo jest go zakwasić, bo wiele produktów z naszej codziennej diety ma taką właściwość. Z tego to powodu warto zadbać o żywność, która pozwoli „wprowadzić trochę zasadowości” do jadłospisu.

Wyróżnić można trzy podstawowe grupy produktów: lekko zasadowe, średnio zasadowe i bardzo zasadowe. Zależnie od tego jak bardzo zakwaszony jest organizm i jak silne są w związku z tym tego objawy, tym więcej produktów alkalizujących powinno się znaleźć w jadłospisie. Można oczywiście wybrać, czy chcemy przywrócić równowagę kwasowo – zasadową nieco szybciej, wybierając produkty szybko alkalizujące. Warto jednak zachowywać umiar w doborze menu.

Do grupy produktów lekko zasadowych zalicza się między innymi limonkę, kokosa, grejpfruta i cytrynę (mimo kwaśnego smaku). W diecie, która ma na celu przywrócenie równowagi kwasowo – zasadowej powinny też się znaleźć warzywa. W grupie lekko zasadowych mamy między innymi brukselkę, kalafior, groszek i szparagi. W diecie powinny znaleźć się też: kasza gryczana, koper włoski i migdały.

W grupie produktów średnio zasadowych znajdują się między innymi buraki i rzodkiewka. Właściwość taką mają też między innymi warzywa strączkowe (m.in. fasola). Również niektóre przyprawy są lekko zasadowe. Mowa tutaj między innymi o czerwonej papryce, czy czosnku. Produktów bardzo zasadowych nie jest zbyt dużo. Do grupy tej zalicza się między innymi niektóre warzywa. Jest to chociażby ogórek, a także zielony kalafior. Podobną właściwość ma także jarmuż i natka pietruszki. Do warzyw o wysokiej zasadowości zalicza się też dynię, a dokładniej jej pestki. Kiełki też posiadają tę właściwość. Warto również umieścić w swojej diecie sól morską, która ma działanie silnie zasadowe.

Jeśli więc chcecie zlikwidować objawy zakwaszenia (np. ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie), to dobrze włączyć powyższe produkty do swojego jadłospisu.