Olej rzepakowy – właściwości

Rapeseed oil and flowers isolated over white.
Dodano: 09:18 27 października 2014
Aktualizowano: 07:30 30 października 2014
Źródło:

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu (a i dzisiaj można spotkać się z taką opinią) nie miał on zbyt dobrej prasy. Olej rzepakowy był na cenzurowanym, a wszystko przez kwas erukowy. To związek chemiczny, który ma negatywny wpływ na nasz organizm. Kwas ten był między innymi w rzepaku. „Był”, bo obecnie uprawia się roślinę bez tego związku chemicznego.

Zanim zdecydujecie się na zakup oleju, to zwróćcie uwagę na to, czy tłoczony był na zimno czy  ciepło. Unikać powinniśmy tego drugiego. Olej tłoczony na ciepło jest dodatkowo rafinowany, czyli oczyszczany. To produkt, który w zasadzie nie posiada żadnych pozytywnych właściwości dla naszego organizmu, a może być szkodliwy.

Na olej rzepakowy tłoczony na zimno warto natomiast postawić chociażby z tego powodu, że ma on w sobie spore ilości kwasu oleinowego i linolowego. Mają one pozytywny wpływ na nasz organizm. Ten ostatni na przykład, ma łagodzić komplikacje związane z cukrzycą.

Olej rzepakowy pozwala również obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu. To bardzo istotne, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć miażdżycy, nadwagi, czy zawału serca. To dzięki zawartości wspominanego kwasu oleinowego. Podnosi on też ilość tzw. dobrego cholesterolu. Olej rzepakowy zawiera też w sobie kwasy wielonienasycone. Te mają między innymi wpływ na pracę naszego mózgu. Poprawiają pamięć, a także wzmacniają koncentrację. Kwasy te mają też chronić nas przed depresją. Olej rzepakowy jest bogatym źródłem antyoksydantów. Te pozwalają zwalczać nadmiar wolnych rodników, które odpowiadają między innymi za starzenie się naszego organizmu. Antyoksydanty zmniejszają również ryzyko chorób serca, a także niektórych nowotworów.

Olej rzepakowy ma idealne z perspektywy naszego organizmu proporcje między kwasami tłuszczowymi Omega 3 i Omega 6. Potrzebujemy tak naprawdę ich obu, jeśli chcemy być zdrowi. Chociażby z tego powodu warto na niego postawić. Olej rzepakowy tłoczony na zimno można stosować do sałatek, czy sosów.