Jedzenie dla zdrowych kości

Fotolia_52647605_Subscription_Monthly_XXL
Dodano: 07:26 20 listopada 2013
Aktualizowano: 07:26 20 listopada 2013
Źródło:

W pewnym wieku nasz układ kostny zaczyna być coraz słabszy. Kości tracą wapń, a to niestety powoduje, że dużo bardziej narażeni jesteśmy na urazy związane np. z upadkiem. Warto wprowadzić pewne produkty do naszego codziennego menu, aby zadbać o zdrowe i mocne kości.

Jeśli chcecie wzmocnić swój układ kostny, to przede wszystkim potrzebujecie dwóch składników – witaminy D i wapnia. Pierwszy z wymienionych ułatwia wchłanianie drugiego. Warto zauważyć, że co prawda wapń i witamina D są ważne we wczesnym okresie naszego życia, kiedy układ kostny się dopiero rozwija, ale gdy przekroczymy trzydziestkę, a nasze kości osłabną, dobrze jest zadbać o nie.

Witaminę D nasz organizm niejako „pobiera” ze promieni słonecznych. Są jednak na półkach sklepowych produkty, które są wzbogacane o ten składnik i które warto włączyć do diety. Przykładem może być naturalny jogurt. Jest on również doskonałych źródłem wapnia. Można więc powiedzieć, że za jednym zamachem zapewnicie sobie oba potrzebne układowi kostnemu składniki. Kolejny produkt, który dostarcza wapń to mleko. W Waszym codziennym jadłospisie miejsce powinien znaleźć też żółty ser. Może on dostarczyć Wam wapnia. Ważne jest oczywiście to, jaki rodzaj sera wybierzecie. Dobrym pomysłem – jeśli zależy Wam na jak największej dawce wapnia – wybrać cheddar (rodzaj angielskiego sera).

Witaminę D i wapń znajdziecie też w sardynkach. Doskonale sprawdzą się one jako dodatek do sałatek. Jeśli zależy Wam na mocnych kościach, to dobrze będzie również jeść jajka. Co prawda nie są one jakoś specjalnie bogate w witaminę D, ale zdecydowanie najłatwiej będzie nam je przygotować. Poza tym zazwyczaj są one w domu, czyli na wyciągnięcie ręki. Wracając jeszcze na koniec do ryb, to dobrze będzie spojrzeć łaskawym okiem na łososia. Jest on bogaty w witaminę D właśnie. Przy okazji zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3, a te są dobre dla naszego serca.

Wzmacniajmy nasz układ kostny, bo pozwoli nam to uniknąć wielu kontuzji. Chyba nikt nie lubi być unieruchomiony przez złamaną kończynę

Podziel się ze znajomymi