Jakie owoce są najlepsze?


Administrator

Dodano: 12:26 15 lipca 2013
Aktualizowano: 12:26 15 lipca 2013
Źródło:

Dziwne pytanie. Przecież owoce, to w zasadzie synonim słowa „zdrowy”. Tak mogłaby brzmieć przykładowa odpowiedź oparta o podstawową wiedzę na temat owoców. Każdy z nich ma swoje zalety, ale pamiętajmy też o wadach i o tym, że wszystko w zbyt dużej ilości może nam zaszkodzić.

Owoce to sporo cukru i na to powinniśmy przede wszystkim uważać. W przypadku niektórych istnieją – wciąż badane – właściwości, które mogą być elementem wykluczającym je z jadłospisu. Przykładem takiego owocu są banany. Z jednej strony – są one polecane sportowcom. Z drugiej, jeśli zależy nam na odchudzaniu, to powinniśmy bananów unikać. Z tym, że nie wszyscy specjaliści są do tego podziału przekonani. Banany co prawda mają więcej kalorii, ale z drugiej strony dostarczają wiele składników, które są naszemu organizmowi niezbędne. Przy odchudzaniu można, ale z rozsądkiem.

A co z letnimi owocami? Warto sięgnąć po te, które być może nie mają smaku „pieszczącego” nasze podniebienie. Dlaczego? Bo mają sporo ukrytych zalet w sobie. Przykładem takiego owocu może być porzeczka. Coraz mniej jej na naszych stołach. Najlepszą z perspektywy zdrowia jest odmiana, która ma „najgorszy”(przynajmniej dla większości) smak – czarna. Co prawda jest bardziej kaloryczna, niż czerwone porzeczki, ale za to zawierają najwięcej błonnika.

W lesie znajdziemy jeżyny. Mają one bardzo specyficzny smak, ale i zapach. Można jeść „prosto z krzaka”, ale są używane jako podstawa dżemów i konfitur. Mało kto jednak wie, że jeżyny są również lekiem. Zawierają kompleks witamin z grupy B. Pomagają one między innymi układowi nerwowemu.

A na koniec sporo wody, czyli arbuz. To owoc wręcz stworzony na upalne dni, kiedy nasz organizm potrzebuje ciągłego nawadniania. Arbuz jest co prawda słodki, ale doskonale orzeźwia. W jego składzie w zasadzie 95 procent to woda. Co ciekawe, arbuz może mieć też wpływ na nasz organizm, a dokładniej rzecz biorąc na możliwości seksualne. Niektórzy naukowcy wskazują, że związki zawarte w arbuzie mogą wspomagać przepływ krwi w naczyniach obwodowych. To z kolei wspomaga erekcję.

To oczywiście tylko parę owoców, ale może trochę mniej popularnych. Warto rozglądać się właśnie za takimi – nieco mniej oczywistymi – bo okazuje się, że i one mają swoje zalety.

Podziel się ze znajomymi