Jak to jest z tą Dietą Dukana?


Administrator

Dodano: 14:00 22 maja 2013
Aktualizowano: 14:05 22 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To jedna z popularniejszych diet swojego czasu, a przy okazji znajduje się w ścisłej czołówce tych, które są najbardziej obecnie krytykowane. Parę lat temu był w Polsce boom na taki sposób odchudzania (bez problemu można było kupić podręcznik z Dietą Dukana). Obecnie dziesiątki publikacji o niej pokrywa kurz. Co jest tego powodem?

Dieta Dukana w największym skrócie to białko, białko i jeszcze raz białko. Codziennie wypijamy sporo kefiru, jemy też serki ziarniste. Przez pierwszy etap diety Dukana odżywiamy się jedynie przy pomocy białka. Oprócz wymienionych wyżej produktów możemy do diety włączyć chociażby kurczaka. Problem polega na tym, że jadłospis jest delikatnie mówiąc bardzo monotonny. Ma jednak dieta Dukana swoje plusy – przynajmniej w swoim początkowym etapie. Następuje więc dość szybki spadek wagi, co oczywiście nas cieszy. Dodatkowo, co ciekawe, u niektórych osób, stosujących dietę Dukana, znacząco poprawia się stan skóry. Pierwsza faza diety powinna trwać 5 dni. To dość istotna informacja, bo nie powinno się jej przedłużać. Generalnie jest tak, że efekty, które dieta Dukana zakłada mają się pojawić tylko i wyłącznie przy ścisłym trzymaniu się jej zasad.

Wady? Krótkie stosowanie diety, może być dobrym pomysłem. Nie powinniśmy jednak stosować długo, bo taki jadłospis obciąża wątrobę i nerki. Dieta jest mało urozmaicona, a nasz organizm potrzebuje wszystkich składników. Istnieją również skutki uboczne, które występują rzadko i to w opozycji do normalnych objawów zbyt długiego stosowania diety Dukana. Za przykład niech posłużą zaparcia. To skutek uboczny tak skonstruowanego jadłospisu, który jest dość często wymieniany przez osoby stosujące tę dietę. Zdarza się jednak, że organizm reaguje na jadłospis Dukana poprzez biegunkę, czasem nawet tłuszczową. To rzadki objaw, ale jeśli wystąpi to natychmiast trzeba przerwać kurację. Biegunka tłuszczowa to bardzo poważna sprawa.

W czasie stosowanie diety Dukana mogą pojawić się jeszcze inne objawy. Złe samopoczucie to dość częsty skutek uboczny. Dieta ta pozbawiona jest też istotnych z naszego punktu widzenia składników – węglowodanów, czy też witamin.