Jak ustrzec się przed biegunką?

Dodano: 10:33 19 sierpnia 2013
Aktualizowano: 10:53 19 sierpnia 2013
Źródło:

Spotkać ją można pod różnymi nazwami i w zasadzie w każdej szerokości geograficznej. Rozwolnienie, „biegunka podróżnych”, czy „zemsta faraona” atakuje nas zazwyczaj z zaskoczenia. Chociaż tak naprawdę to sami – często nieświadomie – do niej prowadzimy.

Temat jak najbardziej na czasie, wszak jesteśmy w szczycie wyjazdów urlopowych. Część z nas wybiera polski krajobraz, a inni wolą jednak wyjechać za granicę. Smutna informacja dla jednych i drugich jest taka,
że niezależnie gdzie będą, biegunka doskwiera podobnie. Jak wspomniałem, to my sami doprowadzamy do tego, że się ona pojawia. Oczywiście duży wpływ na to mają również warunki w jakich się znajdziemy. Nie możemy przecież odpowiadać za wszystko. Nie będziemy na przykład mieli wpływu na warunki sanitarne w danym kraju. Możemy jednak się odpowiednio zabezpieczyć.

Przede wszystkim pamiętajmy o myciu rąk. To prosta czynność, która nie zabierze nam dużo czasu, a naprawdę może ustrzec nas przed poważnymi problemami żołądkowymi. Kolejna sprawa dotyczy tego co jemy. Powinniśmy unikać jedzenia w przypadku którego nie jesteśmy pewni źródła. W zasadzie każde egzotyczny dla nas produkt, może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego. Jeśli mamy możliwość, to sprawdźmy w jakich warunkach przygotowywane są posiłki. Lepiej jeść oczywiście w hotelowych restauracjach niż w przydrożnych budkach z jedzeniem. Chociaż tak naprawdę nie ma na to reguły. Unikajcie też ostrych potraw.

Z drugiej strony powinniśmy też nieufnie spoglądać na surowe i owoce o mięsie nawet nie wspominając. Bezpieczniejsze z punktu widzenia naszego żołądka są potrawy poddawane obróbce termicznej. Zawsze dobrze mieć ze sobą zapas niegazowanej wody mineralnej. Pamiętajcie też o apteczce w której muszą znaleźć się leki na zatrucie pokarmowe. Zarówno te mocniejsze, jak i naturalny węgiel. Na koniec jeszcze jedna rada. Unikajcie na egzotycznych wakacji jedzenia dużych ilości pokarmowych.

Podziel się ze znajomymi