Jadłospis dla naszej wątroby

Dodano: 12:31 19 września 2014
Aktualizowano: 11:24 20 września 2014
Źródło:

Jest cierpliwa i wiele może znieść. Nierzadko to my sami „katujemy” wątrobę dostarczając do naszego organizmu ogromne ilości niezdrowego jedzenia, czy toksyn. W pewnym momencie jednak narząd ten da znać o tym, że nie podoba mu się sposób w jaki go traktujemy. Lepiej do tego nie dopuścić i odpowiednio wcześniej zadbać o wątrobę, właśnie przez zmianę codziennego jadłospisu.

Zaczniemy od tego, co jej szkodzi. Przede wszystkim obżarstwo, ale także duża ilość alkoholu i  palenie papierosów. Pierwszym więc co musimy zrobić, aby dać jej chwilę wytchnienia, to zrezygnować z używek. W ten sposób znacząco zmniejszymy ilość toksyn dostarczanych do organizmu, a także jednocześnie obciążenie wątroby.

Nasz codzienny jadłospis powinien być pełen produktów, które wspomogą ten narząd. Menu, które pozwoli na detoksykację organizmu, a przy okazji przyniesie ulgę wątrobie, powinno zawierać sporo warzyw. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na grupę „zielonych”. Zalicza się do niej między innymi kapustę, sałatę, brokuły i pory. W jadłospisie przyjaznym wątrobie powinny też znaleźć się papryka, buraki, cebula i pomidory.

Zrezygnować powinniśmy z tłustego mięsa i wędlin, zwłaszcza w dużych ilościach. Mogą one szkodzić wątrobie. Nie należy rezygnować całkowicie z mięsa, ale lepiej wybrać jego chude odmiany. Istotną rolę powinien odgrywać w jadłospisie drób. Nie można zapomnieć o rybach morskich. W diecie detoksykacyjnej powinny też znaleźć się m.in. soja, ryż, fasola, otręby owsiane i soczewica.

Koniecznie powinniśmy unikać produktów z białej mąki. Na czas detoksykacji należy ograniczyć w pewnym stopniu nabiał, szczególnie ten tłusty. Dieta powinna być wolna od cukru i słodyczy. Co oczywiste, niezdrowe przekąski w postaci chipsów, solonych orzeszków, czy paluszków również są niewskazane.

Przy detoksykacji organizmu bardzo dużą rolę będzie miało regularne picie dużych (około 1,5 litra) ilości niegazowanej wody w ciągu dnia. Wspomaga ona oczyszczanie organizmu właśnie z toksyn.