Dieta przy wrzodach żołądka


Administrator

Dodano: 08:19 26 września 2011
Aktualizowano: 08:37 26 września 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Najważniejszą zasadą diety przy wrzodach żołądka (zresztą jak przy wszystkich menu mających nam pomóc wyleczyć swój organizm) jest to, aby posiłki, które będziemy spożywać w ciągu dnia były pełnowartościowe. Musimy zadbać o odpowiednią ilość białka, witamin i składników mineralnych. Przy wrzodach żołądka bardzo istotne jest abyśmy zrezygnowali z potraw smażonych, a przynajmniej w znacznym stopniu je ograniczyli. To właśnie one wywołują nadmierne wydzielanie się soków trawiennych, a przy wrzodach nie jest to wskazane. Posiłki należy spożywać w niewielkich ilościach, najlepiej co dwie, trzy godziny.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać przy układaniu jadłospisu dla osoby mającej problem z wrzodami jest wyeliminowanie posiłków, które są ciężkostrawne. To właśnie one dodatkowo obciążają ściany naszego żołądka, które i tak już są uszkodzone przez chorobę. Mogą one powodować jeszcze bóle brzucha, wzdęcia i zgagę, a więcej problemów raczej nie potrzebujemy. No i niestety nie mam dobrych informacji dla wszystkich tych, którzy uwielbiają kawę. Przy wrzodach żołądka nie jest ona wskazana, tak samo zresztą jak mocna herbata. Dlatego też na jakiś czas musimy ją ograniczyć.

Podczas leczenia wrzodów też warto pamiętać o odpowiednim odżywianiu się. Skupmy się na dużych ilościach warzyw i owoców (niektórzy ze specjalistów mówią o tym, aby te świeże zastąpić przecierami, gdyż będą one bardziej łagodne dla żołądka), szczególnie te które zawierają witaminę C, bo hamuje ona namnażanie bakterii odpowiedzialnej w 80% przypadków za wrzody. Istotne jest też, aby włączyć do menu produkty zawierające witaminy A i E, ponieważ te dwa składniki przyśpieszają gojenie wrzodów. Pamiętajcie też o tym, że ustąpienie objawów nie usprawiedliwia naszego powrotu do starych przyzwyczajeń żywieniowych.