Dieta cukrzyka

yPrF0M2poHVXLAV7TxWUYrQWiZCE5n.jpg
Dodano: 08:38 12 września 2008
Aktualizowano: 13:12 27 czerwca 2012
Źródło: Miesięcznik, Poradnik domowy, 1995

Mleko i jego przetwory:

Jednorazowo nie można pić dużych ilości mleka, kefiru i jogurtu naturalnego, gdyż zawierają laktozę (cukier mleczny), która stosunkowo szybko podnosi poziom glukozy we krwi. Nie wolno jednak z nich rezygnować. Najlepiej wybierać produkty o najwyżej 2-proc. zawartości tłuszczu. Chory na cukrzycę powinien natomiast zupełnie zrezygnować z jogurtów owocowych, słodkich twarożków i deserów mlecznych lub znacznie ograniczyć ich spożycie. Jedna duża szklanka mleka (1 j. ch.) zawiera tyle cukru, co 2/3 szklanki jogurtu naturalnego lub 1/3 szklanki jogurtu owocowego.

Wszystkie sery zawierają mało cukru mlecznego. Z twarogowych najlepiej wybierać chude lub półtłuste. Do przygotowania twarożków należy użyć zsiadłego mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego. Sery żółte są dosyć tłuste i dlatego trzeba ograniczyć ich spożycie do kilku plasterków tygodniowo (z serów żółtych lepiej wybierać tłuste niż pełnotłuste, a z topionych – tłuste niż kremowe). Z diety cukrzyków lepiej wykluczyć śmietanę.

Jaja:

Prawie nie zawierają węglowodanów. Zatem nie wlicza się ich do puli jednostek chlebowych. Jednak -ze względu na dużą zawartość cholesterolu w żółtku – powinno się jadać nie więcej niż 2—3 jaja tygodniowo. Białka jaj nie mają cholesterolu, można więc właśnie ich użyć do jajecznicy, sałatek, majonezu, klusek.

Mięso i jego przetwory:

Należy wybierać tylko chude gatunki. Choć większość nie zawiera węglowodanów (poza kiszkami i pasztetami), to jednak trzeba spożywać je z umiarem. Potrawy mięsne najlepiej przyrządzać z cielęciny i wołowiny (np. z polędwicy, udźca), a także z kurczaka oraz indyka. Drób powinno się jeść bez skóry. Zdecydowanie należy ograniczyć spożycie baraniny, wieprzowiny, mięsa kaczki i gęsi oraz podrobów. Czasami można pozwolić sobie na zjedzenie wieprzowiny, np. niewielkiego kawałka schabu środkowego. Z wędlin najbardziej wskazane są wołowe i drobiowe, zdecydowanie zaś należy unikać tłustych (np. parówek, serdelków, szynki wieprzowej, kiszek, salcesonów i pasztetów) oraz konserw. Szczególnie godne polecenia są ryby, zwłaszcza morskie. Zaleca się je spożywać 2—3 razy w tygodniu. Dla osób otyłych najbardziej wskazane są ryby chude, np. dorsz, flądra, morszczuk, płastuga, kargulena, pstrąg. Ci, którzy nie mają kłopotów z nadwagą, mogą pozwolić sobie również na tłuste gatunki ryb, np. halibuta, makrelę lub śledzia.
Cukrzycy powinni w zasadzie jeść tylko mięso gotowane albo pieczone w specjalnych foliach lub na ruszcie, a jeśli smażone – to na patelni nie wymagającej tłuszczu. Jeżeli jednak czasem użyje się tłuszczu, najlepiej by była to oliwa z oliwek lub olej rzepakowy niskoerukowy.

Tłuszcze:

Należy jeść z dużym umiarem, a osoby otyłe muszą wyraźnie je ograniczyć. Stanowczo trzeba wykluczyć z diety słoninę, boczek i smalec. Masła można używać w ograniczonych ilościach, a lepiej zastąpić je margaryną.

Zupy i sosy:

Powinno się przyrządzać bez zasmażek, tylko na chudych wywarach warzywnych albo mięsnych. Można zagęszczać je odrobiną mąki rozprowadzonej wodą lub mlekiem.

Cukier, miód, ciasta i słodycze:

Najlepiej zupełnie z nich zrezygnować. Trudno jednak przez długie lata życia z cukrzycą ciągle odmawiać sobie tych smakołyków. Cukier lepiej zastąpić słodzikami zawierającymi substancję słodzącą o nazwie aspartam (np. DIASPAM, SUCRAM lub PEPTIS). Tylko przy objawach niedocukrzenia (hipoglikemii) cukrzyk musi natychmiast spożyć trochę cukru buraczanego, glukozy, miodu lub wysoko słodzonego dżemu (jednak nie więcej niż 2—3 łyżeczki), po czym powinien zjeść kanapkę. Od czasu do czasu, wyjątkowo rzadko – i najlepiej po konsultacji z lekarzem – można skusić się na małą porcję czegoś słodkiego, ale w tym dniu koniecznie trzeba zrezygnować z odpowiedniej ilości produktów węglowodanowych, np. pieczywa.

Ciasta i desery przeznaczone dla cukrzyka powinny zawierać bardzo mało cukru, tłuszczu i żółtek. Mogą to być ciasta drożdżowe, biszkoptowe, ptysiowe lub ucierane (ewentualnie obsypane słodzikiem). Z deserów poleca się bezcukrowe galaretki, kisiele, budynie (mogą być z dodatkiem słodziku). Do ciast i deserów można dodać owoce. Należy też ograniczyć spożywanie orzechów i migdałów, gdyż zawierają dużo tłuszczu. Słodzików z aspartamem nie wolno dodawać do potraw, które będzie się piec i gotować.

Tak zwane słodycze dozwolone dla cukrzyków również podnoszą poziom glukozy we krwi, choć wolniej niż tradycyjne wyroby cukiernicze, natomiast zawierają podobne ilości tłuszczu. W ograniczonych porcjach mogą je spożywać tylko osoby szczupłe z uregulowaną cukrzycą, ale wliczając do dziennej puli j.ch.
Tyle samo węglowodanów (1 j. ch.) zawierają: 2 płaskie łyżeczki cukru, pół malej drożdżówki, 5 małych cząstek czekolady, 1,5 krówki, 2 kulki lodów.

Alkohol:

Należy z niego całkowicie zrezygnować.
Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała to dla cukrzyka nie tylko atrakcyjniejszy wygląd, ale przede wszystkim warunek zdrowia. Odchudzanie można jednak przeprowadzić tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie wolno stosować diety głodowej, różnych „cudownych diet” oraz preparatów odchudzających. Jedyną zalecaną formą odchudzania jest dobrana indywidualnie dla każdego chorego długotrwała (wielomiesięczna) dieta o obniżonej kaloryczności. Przez tydzień można schudnąć tylko 0,5 kg. Całkowita rezygnacja z cukru i słodyczy, znaczne ograniczenie tłuszczu i produktów tłustych oraz mniej obfite posiłki – to główne zalecenia diety odchudzającej dla cukrzyka.

Podziel się ze znajomymi