Dieta bogatobiałkowa

wg709X2ljjKz5bCXD38kxxxKSP0c2z.jpg
Dodano: 08:42 12 czerwca 2008
Aktualizowano: 13:00 4 lipca 2012
Źródło:

Dieta bogatobiałkowa stosowana jest głównie w chorobach. Zmodyfikowanie diety wysokobiałkowej pozwala na inne jej zastosowanie.

Żywienie ze zwiększoną ilością białka stosuje się w chorobach:
- miąższu wątroby (wirusowe zapalenie wątroby, zwane żółtaczką, przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby) w okresie jej wydolności,
- w zespole porosekcyjnym i złego wąchania,
- w cukrzycy,
- w przewlekłej niewydolności krążenia,
- w nadczynności tarczycy i innych.

Dieta wysokobiałkowa

Dieta bogatobiałkowa jest zmodyfikowaną dietą podstawową co do ilości białka. Ilość ta w całodziennym jadłospisie chorego powinna wynosić 100 do 130 g/dobę lub 1,5 do 2 g/kg masy ciała, przy czym powinno to być białko o dużej wartości biologicznej. Dieta może być także modyfikowana w stosunku do innych składników i wtedy ma większe zastosowanie.
W racji pokarmowej należy uwzględnić produkty o dużej zawartości białka takie, jak: mleko i jego przetwory (sery twarogowe), jaja (na miękko i w potrawach), mięso i drób chudy, chude gatunki ryb, chude wędliny – szynka, polędwica, kiełbasa szynkowa, oraz wzbogacać potrawy w białko przez dodatek mleka w proszku lub jaj w proszku. Zaleca się też stosowanie bogatobiałkowych odżywek przemysłowych, np. Humana. Lepsze wykorzystanie białka przez ustrój człowieka, zwłaszcza chorego, jest wówczas, gdy rozłoży się jego dzienną normę na większą liczbę posiłków. W diecie bogatobiałkowej należy podawać 5 posiłków dziennie. Sporządzanie potraw powinno polegać na gotowaniu w wodzie lub na parze, pieczeniu w folii lub pergaminie i duszeniu bez obsmażania.

Przy sporządzaniu potraw, szczególnie warzyw, należy pamiętać o ich przetarciu po ugotowaniu.

W niektórych przypadkach możliwe jest podawanie surówek (w niedużej ilości) z marchwi, pomidorów, czasem kapusty, zależy to jednak od stanu chorego.

Podziel się ze znajomymi