Dieta przy zaparciach

Dodano: 10:31 13 grudnia 2013
Aktualizowano: 10:31 13 grudnia 2013
Źródło:

To częsta przypadłość, która przytrafia się nam niezależnie od wieku, chociaż w szczególny sposób predysponowane są osoby starsze. Coraz częściej jednak, problem ten dotyczy dzieci. Jest to wynikiem przede wszystkim niezdrowej diety, która to z kolei, bardzo często jest efektem braku czasu, ale i znajomości zasad zdrowego odżywiania.

Jeśli zaparcia występują zdecydowanie za często, to czas na zmiany w codziennej diecie. Na szczęście, tak jak łatwo możemy doprowadzić do ich wystąpienia, tak szybko możemy sobie z nim poradzić. Warto zdać sobie jednak sprawę, że nie zawsze sama dieta jest problemem. Przyczyn zaparć jest więcej. Bywają one związane między innymi z depresją, brakiem ruchu, czy schorzeniami układu pokarmowego. Poznanie przyczyny częstych zaparć, zdecydowanie pomoże w walce z nimi.

Dieta w takim wypadku przede wszystkim powinna być bogata w błonnik. W Waszym jadłospisie, jeśli cierpicie na tę przypadłość, znaleźć się powinno między innymi pieczywo pełnoziarniste. Menu musi też obfitować w gruboziarniste kasze i otręby pszenne. Nie może zabraknąć również w jadłospisie warzyw. Przede wszystkim jedzcie surowe liściaste i korzeniowe. Jeśli na przykład chcecie coś przegryź między posiłkami, to zdecydujcie na marchewkę. Oczywiście w postaci surowej.

Warzywa i owoce przy zaparciach można dostarczać do organizmu również w postaci soków. Najlepiej oczywiście, abyśmy przygotowywali je sami. Starajcie się ograniczyć tak zwaną chemię, czyli dodatki do żywności. Dlatego zdecydowanie lepiej, przygotować soki samemu, niż kupować gotowe w sklepie. Pijcie również duże ilości niegazowanej (albo lekko gazowanej) wody mineralnej.

Starajcie się unikać dań z białej kapusty, ale również grochu, fasoli, cebuli, porów i grzybów. Są przede wszystkim ciężkostrawne, a dodatkowo mogą wywoływać zaparcia. Tego oczywiście chcielibyśmy uniknąć za wszelką cenę. Z tego samego powodu nie powinniście jeść surowych ogórków i rzodkiewki.

Podziel się ze znajomymi