Dieta przy niedoczynności tarczycy

Dodano: 13:36 21 października 2013
Aktualizowano: 13:36 21 października 2013
Źródło:

Podobnie jak w przypadku problemów związanych z nadmierną produkcją hormonów T3 i T4, tak przy ich niedoborze, pomóc może nam dieta. Jest ona traktowana jest ważny element leczenia niedoczynności tarczycy.

Pierwszą i niejako podstawową zasadą jest zdrowe odżywianie. Jeśli chcecie skutecznie odpierać ataki niedoczynności tarczycy (zresztą podobnie jest przy nadczynności tego gruczołu), to musicie zadbać o to, aby pozbyć się z diety tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Jadłospis przy problemach z niedoczynnością powinien zawierać zdecydowanie więcej jodu. To pierwiastek, który jest nam niezbędny. To w pewien sposób od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jeśli jodu jest za mało, to może wystąpić niedoczynność. Nasz organizm potrzebuje około 160μg (mikrogramów). Najlepiej szukać jodu w rybach morskich i owocach morza. Powinniśmy więc włączyć do diety makrelę wędzoną, łososia itp. Ciekawym pomysłem (chociaż na pewno nie dla wszystkich) może być włączenie do menu… alg. One również zawierają sporo jodu. Dieta przy niedoczynności, podobnie jak ta w przypadku nadwyżki T3 i T4, powinna zawierać chude białko pochodzenia zwierzęcego. Możemy więc jeść drób. Wspomniane ryby również są źródłem takiego „dobrego” białka”.
Potrzebujemy również innych pierwiastków jeśli chcemy walczyć z niedoczynnością tarczycy. Zadbajcie więc na przykład o żelazo. I znowu chude mięso, tym razem wieprzowe, a oprócz tego jajka. Skoro żelazo, to koniecznie witamina C. Pozwala ona lepiej przyswoić ten pierwiastek. Kolejnym, istotnym składnikiem jest selen. Bardzo często pomijany jest w naszej diecie, zresztą tak naprawdę nie zdajemy sobie nawet sprawy, że jest nam on potrzebny. W przypadku problemów z tarczycą jest wręcz niezbędny. Bierze on udział w przemianie hormonów produkowanych przez ten gruczoł. Selen znajdziecie w orzechach włoskich, czy słoneczniku. Pierwiastka tego więc możemy dostarczać w formie przekąsek między głównymi posiłkami.

Na koniec dość istotna informacja dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy i nie jedzących mięsa. W tym wypadku, dość trudno zbilansować odpowiednią dietę i należy to robić pod okiem lekarza.