Dieta przy nadczynności tarczycy

Appetizer
Dodano: 12:15 20 sierpnia 2013
Aktualizowano: 12:15 20 sierpnia 2013
Źródło:

Odpowiednio skonstruowany jadłospis pozwala nam często pozbyć się problemu natury zdrowotnej. Bardzo często też jedzenie jest istotnym elementem rehabilitacji na przykład po operacji. Nie inaczej jest w przypadku problemów z tarczycą.

Nadczynność tarczycy daje o sobie znać w konkretny sposób. Objawy te powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Przy okazji, możemy zmienić nieco w naszym jadłospisie. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się między innymi uczuciem gorąca towarzyszącego w sposób stały, drżeniem rąk, a także kołataniem serca. Kolejne niepokojące objawy to nagła utrata wagi (bez wyraźnej przyczyny). Nadmierna potliwość i problemy ze snem, też powinny nas zastanowić. W jaki sposób zmienić jadłospis przy nadczynności tarczycy?

Przede wszystkim, osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny jeść zdecydowanie więcej białka. U osób z nadczynnością tarczycy występuje problem właśnie z tym składnikiem. Tutaj jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że produkty, które będą go nam dostarczać muszą być zdrowe. Dlatego też zdecydujcie się na chude mięso (drób) i niektóre ryby (np. dorsz). Drugą kwestią są witaminy. Są one nam niezbędne przy problemach z nadczynnością tarczycy. Skupcie się na trzech najbardziej istotnych witaminach w tym przypadku: A, B1 i C. Pierwszą z nich znajdziecie między innymi w marchewce i pomidorach (oczywiście nie tylko). Witamina B1 to produkty zbożowe. Ostatni z wymienionych składników znajdzieci przede wszystkim w owocach cytrusowych.

Potrawy, które będziemy przygotowywać powinny być lekkostrawne. Co ważne – przy nadczynności tarczycy nasz jadłospis musi być „bogaty w energię”. Pamiętajmy o tym, aby ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. To zasada, której musimy przestrzegać. Lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie tłuszczy pochodzenia roślinnego. Starajmy się jednak unikać potraw smażonych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby gotowanie poszczególnych produktów żywnościowych na parze. Unikajcie jedzenia, które może podrażniać żołądek (np. wzdymać).

Podziel się ze znajomymi