Dieta przy nadczynności tarczycy

dieta bialko1
Dodano: 14:28 17 października 2013
Aktualizowano: 14:28 17 października 2013
Źródło:

Kiedy zostanie u nas zdiagnozowany problem z nadczynnością tarczycy, to oznacza dla nas spore zmiany,chociażby w związku z jadłospisem. Istnieją pewne zasady, którymi powinniśmy się kierować przy takiej chorobie. Jeśli do tej pory nie przykładaliśmy wagi do tego co jemy, to zmiany jakie musimy wprowadzić, mogą być dla nas bolesne.

Przede wszystkim, musimy zacząć jeść więcej białka. Ci jednak, którzy myślą, że to oznacza więcej tłustego, ale przecież smacznego mięsa, mogą się zawieść. Owszem, potrzebujemy tego produktu, ale raczej w postaci „chudej”. Takie właśnie mięso powinniśmy wybierać. Źródłem białka może być więc drób. Pamiętajcie też o „chudych” rybach (np. dorsz). Dlaczego przy problemach z nadczynnością tarczycy, potrzebujemy białka? Jednym z objawów tego problemu jest „rozpadanie się” właśnie tego składnika, dlatego też musimy go dostarczyć w większych ilościach.

Kolejna sprawa, to konkretne witaminy w które to dieta przy nadczynności tarczycy musi być bogata. Włączcie do codziennego jadłospisu marchewkę, pomidory, owoce cytrusowe i czerwoną paprykę. Potrzebujecie witaminy A i C. Te produkty Wam ją zapewnią. Pierwsza z tych witamin zmniejsza nadczynność tarczycy. I dlatego musi znaleźć się ona w diecie Przy nadczynności tarczycy dobrze jest zadbać o odpowiednią dawkę witaminy B1. Tę znajdziecie między innymi w mleku. Przy okazji, uważajcie na niektóre warzywa. Lepiej unikać brukselki, rzodkiewki, czy kalarepy.

Jeśli już jesteśmy przy warzywach, to pamiętajcie o tym, że powinny być one przed jedzeniem poddane obróbce termicznej. Surowe warzywa to błonnik, a ten chociażby przy problemach z energią (dość często występują one przy nadczynności tarczycy) jest zagrożeniem. Jeśli chodzi o wspomnianą obróbkę termiczną, to dużo lepszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, niż na przykład smażenie. W tym pierwszym przypadku zachowujecie więcej składników mineralnych, a o to przecież chodzi.

Na sam koniec, smutna informacja dla „kawoszy”. Jeśli wykryto u Was nadczynność tarczycy, to musicie zmniejszyć ilość swojego ulubionego napoju. Generalnie rzecz biorąc, trzeba ograniczyć wszystko co zawiera kofeinę.

Podziel się ze znajomymi