Czym jest dieta wegańska?

v4RnNlXVPF8QF49Gff08OHtOigS1Y3.jpg


Administrator

Dodano: 08:55 11 kwietnia 2011
Aktualizowano: 07:29 12 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym jest dieta wegańska? Dieta wegańska to chyba jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów dotyczących jedzenia ogólnie i związanych z nim przemian zachodzących w człowieku. Można porównać go do udziału chromu w odchudzaniu. Istotne jest nie tylko to co weganie jedzą, ale również aspekt etyczny, który dość często jest podnoszony w sytuacji tłumaczenia podstawowych zasad ich diety.

Generalnie stosują oni zasadę wywodzącą się z indyjskich nauk filozoficznych, która mówi o bezwzględnym zakazie krzywdzenia, a nade wszystko zabijania zwierząt. Właściwie weganizm to bardziej styl życia, natomiast ja zajmę się tutaj tylko samą kwestią diety. Przede wszystkim z racji odstawienia produktów zwierzęcych, jak i pochodzenie zwierzęcego jadłospis wegański jest niskotłuszczowy. Podstawą jadłospisu są więc wszelkiego rodzaju kasze i zboża (kukurydza, ryż, pszenica), rośliny strączkowe, orzechy, ziarna (dynia, słonecznik). Menu rozwijane jest o warzywa pod różnymi postaciami: od surowych, po przetwory ze słoików. To samo jest w przypadku owoców.

Z powodu nie przyjmowanie produktów zwierzęcych i odzwierzęcych (np. jajek, miodu) przeciwnicy takiej formy diety wskazują na niemożliwość dostarczania odpowiedniej dla naszego organizmu ilości białka, bo według nich ciężko zastąpić to wartościowe, zwierzęce białko. Weganie „pobierają” je najczęściej z roślin strączkowych, soi, jak i orzechów. Tak samo sytuacja ma się w przypadku węglowodanów. Na pewno nie można odmówić takim osobom, że ich dieta pozbawiona jest witamin. Kolejnym elementem, który według przeciwników takiej diety nie można rekompensować poprzez przyjmowanie „wegańskiego” jedzenia jest wapń – dość istotny między innymi w budowie kości. Zwolennicy z kolei wskazują na mleko sojowe.

Ciężko tak naprawdę rozstrzygnąć bez sporej wiedzy medycznej, czy na pewno taki sposób odżywiania jest jednoznacznie zdrowy, bądź bez wątpienia zły. Ma swoje, jak i wady. Pewne jest natomiast to, że nie powinni takiego sposobu odżywiania przyjmować małe dzieci.

Podziel się ze znajomymi