Czym jest dieta Montignaca


Administrator

Dodano: 11:30 4 kwietnia 2011
Aktualizowano: 13:24 15 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym jest dieta Montignaca? Od mniej więcej początków XX wieku ludzie zastanawiają się na czym polega powinna polegać odpowiednia dieta odchudzająca. Za protoplastę tego tematu można by uznać Dukana, ale nie o nim będziemy dzisiaj mówić.

Istotą utraty zbędnych kilogramów nie jest zmniejszenie ilości jedzenia, ale ich odpowiedni dobór. W taki sposób możemy streścić koncepcję odchudzania zaproponowaną przez Michela Montignaca. Nigdy nie odebrał on wykształcenia medycznego (pracował jedynie w firmach farmaceutycznych), ale sam na podstawie dostępnych mu badań lekarskich powiązał kwestie otyłości z funkcjonowaniem trzustki. Jego koncepcję tycia można przedstawić w czterech punktach. Na początku człowiek spożywa dużo produktów z węglowodanami. Poziom cukru w organizmie wzrasta (to jak szybko zależne jest od Indeksu Glikemicznego). Tutaj do gry wchodzi trzustka, która wydziela insulinę. Problem polega właśnie na tym, że im większy poziom cukru, tym więcej tego hormonu organ produkuje. To z kolei powoduje, że nasz organizm zaczyna magazynować zbyt dużo tłuszczu. Czym kończy się to ostatnie, chyba nie muszę mówić.

Dieta Montignaca polega więc na na uważnym przyglądaniu się Indeksowi Glikemicznemu. Produkty z węglowodanami zostały w nim podzielone na dwie grupy: dobre (poziom IG poniżej 60) i złe (między 60 a 100). Co logicznie, powinniśmy skupiać się na wyborze tych pierwszych. W ciągu dnia jemy co najmniej trzy posiłki, ale ważniejsze jest to, aby były one jedzone o stałych porach. Nie powinno się łączyć produktów zawierających węglowodany z białkowymi w jednym posiłku. Natomiast warzywa mogą być bez problemu łączone ze wszystkim. Śniadanie powinno opierać się na produktach wysoko energetycznych, tak abyśmy mieli siłę na dalszą część dnia. Kolacja z kolei jest bardziej białkowa (chociaż lekka). I tak z grubsza wygląda pierwszy etap diety Montignaca.

Potem powinniśmy ograniczyć sobie znacznie liczbę spożywanych tłuszczy. Co ciekawe możemy sobie pozwolić na alkohol – dokładnie wino (na początku jest on niewskazany). Trzeba również pić dużo soków i wody mineralnej. Istotą tej diety jest również brak efektu jo-jo. Wynika to z tego, że nie tracimy kilogramów w jakiś radykalny sposób. Jest to średnio 4 kg na miesiąc.

Podziel się ze znajomymi