Czym jest dieta Dukana?

CHoGSKl8G4f3NRwiDdqoUWa2U8iB43.jpg


Administrator

Dodano: 11:46 23 lutego 2011
Aktualizowano: 10:26 17 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym jest Dieta Dukana. Dieta białkowa prezentowana przez doktora Dukana to chyba w ostatnich latach jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w kwestii żywienia. Ma ona swoich gorących zwolenników, jak i wielkich przeciwników. O co tak naprawdę cała ta awantura? Przyjrzyjmy się tej diecie bliżej.

Według autora jej podstawą powinno być przede wszystkim nieszkodzenie nam. Chodzi o to, że część – szczególnie tych drakońskich – diet prowadzi owszem do nagłego spadku wagi (co przecież dla niektórych jest głównym celem), ale odbywa się to kosztem utraty składników odżywczych i niedoboru witamin. A to jak wiadomo może być zabójcze dla naszego organizmu. Stąd też pomysł na dietę, która nie wymaga zbyt wielu wyrzeczeń, a według zwolenników może doprowadzić do utraty nadmiaru kilogramów.

Głównym więc założeniem jest zmniejszenie ilości posiłków które są bogate w cukier (a więc w węglowodany). Jednocześnie należy zwiększyć ilość produktów które bogate są w białko. Opiera się ona na założeniu, że węglowodany odkładają się w tkance tłuszczowej. Białko z kolei daje mniej energii, niż potrzebne jest do jego strawienia. Stąd też pozostała potrzebna część pobierana jest z nadmiaru naszej tkanki tłuszczowej. Tylko wszystko to przy założeniu, że aby te węglowodany faktycznie się odkładały, musielibyśmy się nie ruszać, czyli nie wykorzystywać energii.

Wróćmy jednak do diety białkowej. Opiera się ona przede wszystkim na jedzeniu mięsa wołowego, koniny, roślin strączkowych, makrelach, dorszach, jak również w zbożu. Można więc powiedzieć, że większych wyrzeczeń ta dieta nie przewiduje. Dukan jednocześnie ustawia proporcje głównych składników (węglowodany, białko, tłuszcze) w taki sposób, aby organizm ludzki jak najlepiej je przyswajał i wykorzystywał. Jednocześnie wskazuje, że jeśli zmniejszy się któryś ze składników to nastąpi problem ze spalaniem kalorii. Według autora w momencie kiedy nasz organizm stara się przyswoić białko musi pracować więcej, a więcej wykorzystuje więcej energii również tej zmagazynowanej w naszej tkance tłuszczowej.

Czy dieta Dukana jest skuteczna? Na to pytanie dzisiaj nie odpowiemy. Na pewno jest to jedna z możliwości którą można się zainteresować.

Podziel się ze znajomymi