Ból głowy objawem chorób neurologicznych

121b4oQ587h4555u0E0yFdju1B82S6.jpg


Administrator

Dodano: 08:07 18 listopada 2011
Aktualizowano: 08:35 18 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Bardzo często bywa bagatelizowany bądź zasypywany dziesiątkami tabletek przeciwbólowych, których nieograniczona praktycznie dostępność spowodowała uśpienie naszej czujności – ból głowy. W zasadzie w ciągu kilkudziesięciu minut dzięki tabletce możemy się go pozbyć. Tłumaczymy go w różny sposób: zmęczenie, stres, czy po prostu zbyt długa impreza. I o ile faktycznie mogą to być – często w zasadzie bywają – przyczyny, to nierzadko ból głowy może oznaczać dużo poważniejsze problemy.

W okresie wakacyjnym bardzo częste są udary. I to właśnie ból głowy, który się w takiej sytuacji pojawia jest jednym z objawów na który powinniśmy zwrócić uwagę. Tym bardziej, że często w ferworze wakacyjnej zabawy zapominamy o podstawowych środkach ochrony. Jeśli ból głowy pojawi się po długim przebywaniu na słońcu może być znakiem, że dopadł nas udar. Inna sprawa, że często przebiega ono bez tego objawu.

Jeśli czujemy ból głowy umieszczony bezpośrednio tuż za oczami i w okolicach czoła, a w końcu atakuje całą głowę to może oznaczać zapalenie opon mózgowych. Aby z każdym bólem głowy tego typu nie biec do lekarza, warto znać jeszcze dodatkowe objawy tej choroby infekcyjnej. Są to między innymi: nadwrażliwość na światło, wymioty, senność i gorączka. Jeśli ból głowy jest stały, lub tętniący może to świadczyć o zapaleniu tętnicy skroniowej. To jedna z tych chorób, który naprawdę nie powinniśmy lekceważyć. Tym bardziej, że może ona prowadzić nawet do… ślepoty.

Zacząłem odwrotnie niż Hitchcock, od najmniejszego problemu, którego objawem może być ból głowy, dlatego też zakończę na najpoważniejszych. Okazuje się, że symptom ten często towarzyszy guzom mózgu, a to już bardzo poważny problem. Oczywiście nie oznacza to, że każdy ból głowy to od razu nowotwór. Zawsze istnieją jeszcze inne objawy. W tym wypadku może to być padaczka, porażenie kończyn, oraz zmiany w psychice.

Patrząc na powyższe schorzenia, chyba jasne staje się, że bólu głowy nie należy w żadnym razie bagatelizować. Z drugiej strony, zawsze powinny pojawić się również dodatkowe objawy, które w połączeniu z opisywanym, mogą faktycznie oznaczać coś poważnego.

Podziel się ze znajomymi