Wyciąg z grejpfruta i pestek winogron

s09MFmLIzwr6T0S2gGSSEAlTRTkW3W.jpg
Dodano: 08:31 5 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:39 3 stycznia 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Wyciąg z grejpfruta bezpieczny dla człowieka środek jest lekiem, czynnie zwalczającym różne drobnoustroje chorobotwórcze. lego właściwości zostały odkryte przypadkiem, dzięki temu, że pewien ogrodnik obserwował uważnie pryzmę kompostową w ogrodzie.

Co to jest wyciąg z grejpfruta?

Wyciąg z tego owocu otrzymano po raz pierwszy w 1980 r. Budzi on coraz większe zainteresowanie w świecie medycznym i w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i rolnictwie. Jest otrzymywany z pestek, miąższu i błon grejpfruta. Używa się zwykle 33% płynnego wyciągu.

Właściwości wyciągu z grejpfruta:

Wewnętrznie:
• Zwalcza infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.
• Pomaga w leczeniu schorzeń
• układu pokarmowego.
• Przeciwdziała miażdżycy.
Zewnętrznie:
• Pomaga w leczeniu wielu schorzeń skóry.

Wyciąg z grejpfruta dostępny jako:

• Krople
• Wyciąg w postaci proszku

Uwaga:

W pierwszych dniach kuracji może nastąpić tzw. reakcja Herxheimera. jest to krótkotrwałe, nieszkodliwe zatrucie organizmu substancjami powstającymi w wyniku masowego obumierania drobnoustrojów (dotyczy to głównie chorobotwórczych grzybów i pasożytów jelitowych). Typowymi objawami są: krótkotrwałe zmęczenie, złe samopoczucie, lekka biegunka. Jeśli wystąpią takie objawy, można zmniejszyć dawkę wyciągu, lecz nie należy przerywać jego przyjmowania. Objawy reakcji Herxheimera mijają mniej więcej po 1-2 dniach.

Działanie:

Wyciąg z grejpfruta może być stosowany wewnętrznie (np. w zaburzeniach i zakażeniach układu pokarmowego oraz w miażdżycy) oraz zewnętrznie (w zakaźnych i niezakaźnych chorobach skóry i błon śluzowych).

GŁÓWNE KORZYŚCI:

Czynne składniki wyciągu niszczą błony cytoplazmatyczne oraz łańcuchy oddechowe wielu mikroorganizmów chorobotwórczych. Preparat ten, stosowany w zalecanych dawkach, nie osłabia przyjaznej flory bakteryjnej. Badania dowiodły, że skutecznie zwalcza około 800 gatunków bakterii i wirusów oraz ponad 100 gatunków grzybów. Stosowany jest w typowych infekcjach układu pokarmowego (zwalcza np. bakterię Helicobacter pylon-towarzyszącą wrzodom żołądka i dwunastnicy} i oddechowego (bakteryjnych i wirusowych). Działa też na drobnoustroje żyjące na skórze i błonach śluzowych (np. grzybicze zakażenie drozdżakiem Candida albicans).

DODATKOWE KORZYŚCI:

Duża zawartość bioflawonoidów i witaminy C powoduje, że preparaty z grejpfruta są mocnymi przeciwutleniaczami. Dzięki tym właściwościom wyciąg może leczyć nieinfekcyjne choroby skóry, np. łuszczycę i zapalenie atopowe, oraz choroby jelit o podłożu immunologicznym, np. choroby Crohna. Bioflawonoidy zwiększają też przyswajanie wielu witamin, podnoszą odporność, zapobiegają miażdżycy i pielęgnują ściany naczyń krwionośnych. Wyciąg zawiera również dużo cennych glikozydów i witaminy B1.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Przykłady dawkowania dotyczą standardowego roztworu 33%. Kuracja przewlekła: 10-20 kropli 2-3 razy dziennie przez 1-3 miesięcy. Ostra infekcja: 50-70 kropli 2 razy dziennie przez kilka dni. Zewnętrznie na chore miejsca: 5-10 kropli ekstraktu rozcieńczonego olejkiem migdałowym albo oliwą z oliwek.

SPOSÓB UŻYCIA:

Wyciąg z grejpfruta należy przyjmować zawsze w postaci roztworu. Aby złagodzić gorycz, najlepiej rozcieńczyć go przynajmniej w pół szklanki wody, miętowej herbaty lub soku pomarańczowego.

Skutki uboczne:

Nawet 100-krotne przekroczenie podanego dawkowania nie powoduje objawów niepożądanych. Należy jednak pamiętać o tym, że stężony wyciąg nie może mieć kontaktu z błonami śluzowymi i otwartymi ranami. Jeśli dostanie się do oczu, należy natychmiast przemyć je wodą i w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem.

U osób uczulonych na owoce cytrusowe może po zastosowaniu wyciągu z grejpfruta wystąpić reakcja alergiczna- W takim przypadku wyciąg należy przyjmować w minimalnych ilościach (zaczynając od 1 kropli dziennie), a potem stopniowo zwiększać dawkę. Osoby chore na cukrzycę powinny się wcześniej skonsultować z lekarzem specjalistą, ponieważ stężenie glukozy we krwi może się nieznacznie zmniejszyć.

Czy wiesz, że…

Wyciąg z grejpfruta można stosować nie tylko w celach leczniczych. Na nasączanych nim filtrach powietrza nie rozwijają się pleśnie. Płyny zawierające wyciąg świetnie myją deski do krojenia, które bardzo trudno wyczyścić innymi środkami. Dodanie wyciągu z grejpfruta do wody w basenie pozwala uniknąć odkażania wody dużymi ilościami chloru.

Wyciąg z grejpfruta działa silnie pleśniobójczo. Żywność opryskana jego roztworem 3-4 razy dłużej nadaje się do spożycia. Można też myć rozcieńczonym wyciągiem wnętrze lodówki.

Wyciąg z grejpfruta ma nie tylko zastosowanie lecznicze, ale może się też przydać wszędzie tam, gdzie zależy nam, żeby pozbyć się pleśni i bakterii.

Wyciąg z pestek winogron

Preparat ten to przeciwutleniacz wielokrotnie silniejszy niż witaminy C i E. Dzięki temu bardzo skutecznie wzmacnia serce i zmniejsza ryzyko raka, a także na wiele innych sposobów poprawia samopoczucie.

Co to jest wyciąg z pestek winogron?

Wyciąg z pestek winogron stał się ostatnio w Europie jednym z bardziej znanych środków stosowanych w medycynie naturalnej. Należy do grupy substancji roślinnych zwanych flawonoidami, czyli silnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Zawiera on proantocyjanidyny (OPC) – związki oligomeryczne. Uważa się, że odgrywają one ważną rolę w zapobieganiu chorobom ser¬ca i rakowi. Wyciąg zawierający OPC jest również uzyskiwany z pewnego gatunku sosny.

Właściwości wyciągu z pestek winogron:

• Leczy schorzenia naczyń krwionośnych.
• Chroni wzrok przed uszkodzeniem.
• Zmniejsza ryzyko choroby serca i raka.
• Zmniejsza tempo rozkładu kolagenu w skórze.

Wyciąg z pestek winogron dostępny jako:

• Kapsułki
• Płyn
• Tabletki

Działanie

Wyciąg z pestek winogron silnie oddziałuje na naczynia krwionośne, dlatego proantocyjanidyny są stosowane w chorobach układu naczyniowego.

Wyciąg ten zawiera związki, które rozpuszczają się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Dzięki temu przenikają przez wszelkie błony komórkowe, chroniąc komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników. Jest to jedna z niewielu substancji, która przenika przez barierę krew-mózg, a to oznacza, że jest w stanie chronić przed wolnymi rodnikami również komórki mózgu.

GŁÓWNE KORZYŚCI:

Wyciąg z pestek winogron działa korzystnie na naczynia krwionośne, dzięki czemu nie tylko zmniejsza ryzyko zawału serca i zatoru mózgu, lecz także wzmacnia osłabione naczynia włosowate i zwiększa ukrwienie różnych tkanek, szczególnie w kończynach. Dlatego wielu lekarzy uznaje go za bardzo pożyteczne uzupełnienie terapii w większości schorzeń układu naczyniowego oraz chorób związanych ze słabym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, takie jak cukrzyca, żylaki, niektóre przypadki impotencji, drętwienie i mrowienie w kończynach oraz skurcze mięśni nóg.

Wyciąg ten wpływa korzystnie nawet na najmniejsze naczynia krwionośne, może więc działać na krążenie krwi w gałce ocznej. Często zaleca się go pomocniczo w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy, które są głównymi przyczynami ślepoty u starszych osób. Może też pomóc ludziom, którzy często pracują przy komputerze. Badania wykazały, że jeśli przyjmujemy 30 mg tego wyciągu dziennie, to już po 60 dniach patrzenie na ekran komputera o wiele mniej męczy wzrok i znacznie poprawia się widzenie kontrastowe.

Wielu lekarzy ceni wyciąg z pestek winogron za właściwości przeciw-nowotworowe. Dzięki swym właściwościom przeciwutieniaczowym OPC naprawiają uszkodzenia materiału genetycznego komórek, które mogłyby spowodować powstanie guza.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Wyciąg z pestek winogron pomaga wzmocnić kolagen w skórze. Dlatego często dodaje się go do kremów kosmetycznych, żeby zwiększyć elastyczność skóry.

Wyciąg ten ma jeszcze jedną ważną zaletę – łagodzi objawy alergii. Hamuje on wytwarzanie przez organizm histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne, dzięki czemu pomaga kontrolować różnorodne reakcje alergiczne, od kataru siennego po pokrzywkę. Wyciąg z pestek winogron hamuje też wydzielanie prostaglandyn powodujących reakcje alergiczne, bóle i stany zapalne, szczególnie towarzyszące endometriozie.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Zapobiegawczo, jako przeciw utleniacz: 100 mg dziennie. Leczniczo-. Najczęściej przyjmuje się 200 mg dziennie Należy stosować preparaty, które zawierają 92 do 95% proantocyjanidyn.

SPOSÓB UŻYCIA:

Po 24 godz. w organizmie pozostaje zaledwie 28% substancji czynnych z wyciągu z pestek winogron, dlatego należy przyjmować go o stałych porach dnia, szczególnie jeśli jest stosowany leczniczo, a nie profilaktycznie.

Skutki uboczne:

Nie są znane jakiekolwiek skutki uboczne przyjmowania wyciągu z pestek winogron. Nie odnotowano też żadnych reakcji szkodliwych.

Czy wiesz, że…

Wstępne badania przeprowadzone w USA wykazały, że wyciąg z kory sosnowej, zawierający substancje czynne podobne do znajdujących się w wyciągu z pestek winogron, może być
równie skutecznym środkiem przeciwzakrzepowym jak kwas acetylosalicylowy. Zapobiega więc zawałom serca i zatorom mózgu. Badacze poprosili 38 palaczy, u których częściej niż u innych powstają zakrzepy krwi, żeby przyjmowali wyciąg z kory sosnowej lub kwas acetylosalicylowy. Badania krwi wykazały, że oba środki równie skutecznie zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Wyciąg z kory sosnowej w odróżnieniu od kwasu acetylosalicylowego nie podrażnia żołądka ani nie zwiększa ryzyka krwawienia wewnętrznego.

Olej z pestek winogron, którego nie należy mylić z wyciągiem z pestek winogron, też ma właściwości zdrowotne. Wstępne badania przeprowadzone w USA wykazały, że dodawanie 2 łyżek tego oleju do pożywienia zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu o 14% i zmniejsza stężenie trójglicerydów o 15% w ciągu zaledwie 4 tygodni. Można go dodawać do sałatek i używać do smażenia zamiast innych olejów. Preparaty zawierające wyciąg z pestek winogron mają wyjątkowo silne właściwości
przeciwutleniaczowe.

Podziel się ze znajomymi