Wpływ kawy na nasz organizm

I7nioP2ssjyPMJh19TY558LP86uj67.jpg


Administrator

Dodano: 08:48 16 marca 2011
Aktualizowano: 11:59 6 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Kawa. Napój bez którego wielu nie możemy żyć. Ktoś z kawoszy wyobraża sobie poranek bez gorącego i pachnącego kubka rano? Podejrzewam, że nie. Jednak kawa to nie tylko smaczny i pobudzający napój. Często nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ może mieć na nasz organizm.

Zacznijmy od pozytywnych skutków picia kawy. Badania dowiodły, że jest ona w stanie poprawić naszą pamięć krótkotrwałą, obniża szansę na marskość wątroby, zmniejsza również zachowanie na choroby wieku podeszłego: Parkinsona, i Alzheimera. Ciekawostką jest też fakt, że picie kawy wzmacnia działanie środków bólowych. Każdy z kolei kto ma problemy ze częstymi zmianami pogody, skokami ciśnienia wie, że pomaga ona i w takich sytuacjach. Kawa jednak jest w stanie pomóc nie tylko pita. Wystarczy rozejrzeć się po sklepach z kosmetykami by zauważyć, że jest ona częstym składnikiem, chociażby w preparatach na cellulit, czy nawet nadmierne wypadanie włosów. Wracając do picia kawy, całkiem niedawno przeprowadzano badania, które pokazały, że w przypadku regularnego picia dwóch, trzech filiżanek może chronić przed nowotworem piersi.

Jak to jednak zwykle bywa w przypadku czegoś co nam pomaga, niestety muszą się pojawić również negatywne skutki. I tak jest też w przypadku kawy. Każdy kto przesadził z ilością wypitą w ciągu dnia dobrze kojarzy uczucia podrażnienia, nerwowości i kłującego serca. Może również utrudniać zasypianie, chociaż akurat w tym wypadku zależy to od stopnia przyzwyczajenia naszego organizmu do kawy. Niestety osoby, które mają wolny metabolizm powinni uważać z jej piciem, ponieważ zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia ataku serca. Pojawiły się również badania, które dowodzą nieznacznemu, ale jednak spadkowi płodności zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Pamiętajmy o tym, że kawa naprawdę przyda nam się w naszym codziennym menu. Co ciekawe, pewna ilość kawy jest nawet zalecana przez specjalistów.

Podziel się ze znajomymi