Witamina PP

Dodano: 08:29 11 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:48 2 stycznia 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Rola witaminy PP jest istotna w zapobieganiu i leczeniu depresji, chorobach stawów i innych dolegliwości. Artykuł opisuje właściwości witaminy PP i jej rolę w organizmie.

Znaczny niedobór tej witaminy z grupy B prowadzi do wyniszczającej choroby – pelagry, która zdarza się w krajach rozwijających się. W krajach rozwiniętych witaminę PP stosuje się w zapobieganiu i leczeniu depresji, zapalenia stawów i wielu innych chorób.

Co to jest witamina PP?

Struktura chemiczna nikotynamidu jest podobna do budowy aminokwasu tryptofanu, który znajduje się m.in. w jajkach, mięsie i drobiu. Organizm może pokryć połowę zapotrzebowania na witaminę PP, przekształcając w nią tryptofan. Pozostała część musi być dostarczona z pożywieniem. Bogatym jej źródłem są pokarmy wysokobiałkowe. Witamina PP znajduje się też w preparatach witaminowo-mineralnych oraz w produktach zbożowych wzbogaconych w tę i inne witaminy.

Właściwości witaminy PP:

• Poprawia krążenie.
• Łagodzi objawy zapalenia stawów
• Łagodzi objawy depresji.
• Zapobiega rozwojowi cukrzycy pierwotnej typu I.

Witamina PP dostępna jako:

• Kapsułki
• Tabletki

Uwaga:

Jeśli cierpisz na cukrzycę, niedociśnienie tętnicze, skłonność do krwawień, jaskrę, dnę, schorzenia wątroby lub owrzodzenia, zasięgnij opinii lekarza, zanim zaczniesz stosować witaminę PP.
Jeśli zażywasz dawkę leczniczą witaminy PP, czyli 1000 mg dziennie lub więcej – konsultuj się z lekarzem co 3 miesiące, by kontrolować aktywność enzymów wątrobowych.

Działanie witaminy PP:

Witamina PP jest niezbędna do uwalniania energii z węglowodanów. Bierze również udział w regulacji stężenia glukozy we krwi, utrzymywaniu zdrowej skóry, a także zachowaniu prawidłowych czynności układów nerwowego i pokarmowego.

DZIAŁANIE ZAPOBIEGAWCZE:

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych donoszono o bardzo dobrych wynikach klinicznych przy podawaniu dużych dawek nikotynamidu w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zapalenia kości i stawów. W ciągu kilku miesięcy poprawiało się funkcjonowanie i ruchomość stawów oraz zwiększała się siła i wytrzymałość mięśni. W czasie późniejszych badań potwierdzono te wyniki. Sądzi się, że nikotynamid działa przeciwzapalnie i sprzyja gojeniu się uszkodzonej tkanki chrzestnej.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Witamina PP korzystnie wpływa na neurony mózgu i innych komórek nerwowych. Istnieją dane wskazujące na to, że przynosi ona ulgę w przypadkach depresji, lęków i bezsenności. Duże dawki odpowiednio wcześnie podanej witaminy PP mogą hamować rozwój cukrzycy pierwotnej I typu, która pojawia się na ogół przed 30 rokiem życia. Terapia ta powinna być jednak prowadzona pod okiem lekarza.

Zapotrzebowanie organizmu:

Zalecana dzienna dawka witaminy PP wynosi 13 mg dla kobiet i 17 mg dla mężczyzn. Kiedy jest stosowana jako lek, a nie witamina, musi być podawana w znacznie większych dawkach.

NIEDOBÓR:

Niewielki niedobór witaminy PP objawia się ogniskowym podrażnieniem skóry, utratą łaknienia, niestrawnością i osłabieniem. Znaczny niedobór (jakiego nie spotyka się dziś w krajach uprzemysłowionych) prowadzi do wyniszczającej pelagry. Objawami tej choroby są m. in.: wysypka odsłoniętych miejsc skóry, wymioty, silne zaczerwienienie języka, zmęczenie i utrata pamięci.

NADMIAR:

Witamina PP w postaci nikotynamidu, zażywana w dawkach pokrywających dzienne zapotrzebowanie, nie jest szkodliwa. Górna granica bezpiecznej dawki tej witaminy wynosi 1500 mg dziennie, czyli mniej więcej 1000 razy więcej niż zalecana dawka. Jeśli jednak lekarz przepisuje przez dłuższy czas duże dawki witaminy PP, może ona uszkodzić wątrobę. Dlatego osoby przyjmujące takie dawki powinny przeprowadzać okresowe badania czynności tego narządu.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Lęk i depresja, należy przyjmować 50 mg witaminy PP dziennie – taka dawka znajduje się zwykle w preparacie zawierającym zespół witamin z grupy B. Bezsenność: dawkę 500 mg witaminy PP należy zażyć godzinę przed snem. Zapalenie stawów: wyłącznie pod okiem lekarza, zwykle 500 mg 3 razy dziennie.

DAWKOWANIE:

Witaminę PP- zwłaszcza w dużych dawkach – najlepiej zażywać podczas posiłków, by zmniejszyć możliwość zaburzeń żołądkowych. Nie należy przyjmować dawek leczniczych (w żadnej postaci), jeśli bierze się leki zmniejszające stężenie cholesterolu.

Inne źródła witaminy PP:

Witamina PP znajduje się w produktach wysokobiałkowych, np. kurczakach, wołowinie, rybach i orzechach. Pieczywo, płatki zbożowe i niektóre makarony są również wzbogacane w witaminę PP. Nabiał, m.in. jajka i mleko, nie zawierają dużo tej witaminy, ale zawierają tryptofan, czyli jej alternatywne źródło.

Czy wiesz, że…

Stwierdzono, że osoby chore na zapalenie kości i stawów, które przez 12 tygodni zażywały nikotynamid, odczuwały mniejszy ból, miały bardziej ruchome stawy i przyjmowały mniej leków przeciwzapalnych niż osoby zażywające placebo.

Spośród ponad 300 czynnych składników kawy, tylko witamina PP ma wartość odżywczą, lecz w filiżance jest jej zaledwie około 1 mg. Kupując witaminę PP upewnij się, że jej aktywnym składnikiem jest nikotynamid. Inne preparaty mogą niekorzystnie wpływać na krążenie krwi.

Witamina PP w postaci kwasu nikotynowego może być zażywana tylko wtedy, gdy została przepisana przez lekarza. Preparat ten jest często zalecany, gdyż zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu (HDL), a zmniejsza „złego” (LDL) oraz trójglicerydów.

Niepożądane działanie kwasu nikotynowego to rozszerzanie naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych, które znajdują się bezpośrednio pod powierzchnią skóry. Powoduje to zaczerwienienie i świąd skóry, a nawet omdlenia wskutek niedokrwienia mózgu. Wiele osób pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę PP, jedząc wzbogacone płatki śniadaniowe.

Podziel się ze znajomymi