Witamina B6 – niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

wita1
Dodano: 14:21 21 stycznia 2014
Aktualizowano: 14:21 21 stycznia 2014
Źródło:

Jest ona – podobnie jak w przypadku pozostałych witamin z grupy B – niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skutki niedoboru tego składnika mogą być dla nas groźne. Co ciekawe jednak, również nadmiar witaminy B6 jest szkodliwy.

Zaczniemy od roli tego składnika w naszym organizmie. Witamina B6 rozpuszcza się w wodzie. Jest ona związana z koenzymami mającymi dość istotny wpływ na przebieg wielu reakcji biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Witamina B6 bierze udział między innymi w przemianie aminokwasów. Można powiedzieć, że ułatwia ich rozkład, co jest dość istotne dla naszego organizmu. Ma też sporą rolę w przemianie tłuszczy, oraz węglowodanów. Witamina B6, to także kontrolowanie ciśnienia krwi. Uczestniczy ona również w tworzeniu enzymów i hemoglobiny. Jakby tego było mało, witamina B6 ma też ogromny wpływ na działanie układu nerwowego.

I to właśnie w przypadku tego ostatniego, najszybciej zauważymy skutki uboczne jej niedoboru. Pojawić się mogą objawy związane z depresją. Apatia i senność, to kolejny symptomy świadczące o tym, że brakuje nam witaminy B6. Osłabienie organizmu, a także problemy z procesami myślowymi, to też symptomy opisywanego stanu rzeczy. Niedobór witaminy B6, to jednak nie tylko układ nerwowy. Może wystąpić między innymi zwiększona podatność na infekcje. Niedobór tego składnika objawia się również łojotokowym zapaleniem skóry.

W przypadku witaminy B6 szkodliwy może być też nadmiar. Może wystąpić neuropatia obwodowa. Sytuacja taka dotyczy jednak przede wszystkim długotrwałego przyjmowania nadmiernych ilości tego składnika. Mówimy tutaj o co najmniej 5 krotnym przekroczeniu dopuszczalnej dawki.

Do najlepszych źródeł witaminy B6 należy między innymi mięso, ryby, ale także ziemniaki. Składnik ten występuje również w niektórych owocach. Przykładem mogą być banany. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę B6 wynosi między 1, a 2 mg.

Podziel się ze znajomymi