Sterydy mogą pomagać

Dodano: 13:32 21 stycznia 2014
Aktualizowano: 13:32 21 stycznia 2014
Źródło:

Mogą nam one pomagać w różnoraki sposób. Sterydy podzielić można na dwie grupy: „dobre” i „złe”. W tej drugiej znajdują się tak zwane anaboliki. Niezależnie od tego w jaki sposób je stosujemy, mają one swoje skutki uboczne i powinniśmy o tym pamiętać.

Skupimy się tutaj jednak tylko na pierwszej z wymienionych we wstępie grup. Sterydy, to organiczne związki, które charakteryzują się podobną strukturą. Występuje w nich tak zwany szkielet węglowy. Ma on formę czterech sprzężonych ze sobą pierścieni. Określany jest on mianem steranu. Zarówno u zwierząt, jak i roślin wykryto do tej pory około kilkuset steroidów.

Stosuje się je powszechnie w leczeniu. Sterydy są jednak uznawane za szkodliwy z punktu widzenia naszego organizmu, sposób leczenia. Mają one faktyczne skutki uboczne, które mogą wystąpić w trakcie ich stosowania. Specjaliści jednak uspokajają. W leczeniu wykorzystuje się przeciwzapalne działanie sterydów. Jeśli stosuje się pod opieką lekarza, to nic groźnego nie powinno nam się stać. Krótka terapia przy zastosowaniu sterydów, będzie w zasadzie pozbawiona skutków ubocznych. Jeśli leczenie będzie dłuższe, to w tym momencie, lekarz stara się w odpowiedni sposób dawkować lek, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Skutki uboczne, a także to kiedy i w jakim zasięgu wystąpią, to kwestia indywidualna. Jednym z częściej występujących jest zatrzymywanie wody w organizmie. To skutkuje przyrostem masy. To jeden z tych skutków ubocznych, którego pacjenci boją się najbardziej. Steroidy mogą jednak wywoływać poważniejsze problemy. Za przykład posłużyć może tutaj bezsenność.

Istnieją problemy zdrowotne w przypadku których sterydy są wręcz niezbędne. Należą do nich między innymi silne reakcje alergiczne, przewlekła obturacyjna choroba serca i reumatoidalnego zapalenia stawów. W niektórych przypadkach może być potrzebna – przy terapii steroidami – dodatkowa suplementacja niektórych składników mineralnych.

Podziel się ze znajomymi