Skąd bierze się światłowstręt?

Dodano: 14:56 21 stycznia 2014
Aktualizowano: 14:57 21 stycznia 2014
Źródło:

Odruch mrużenia oczu w sytuacji wystawienia go na działanie silnego światła jest naturalny. Co jednak w sytuacji gdy pojawia się on przy niewielkim natężeniu promieni słonecznych, lub w jasnym pomieszczeniu? Być może to światłowstręt, który wynikać może z problemów natury zdrowotnej.

Zacznijmy od samej nadwrażliwości na światło. Możecie ją spotkać pod nazwą fotofobia. Objawia się ona uczuciem dyskomfortu w sytuacji gdy nasze oczy zostaną „wystawione” na światło. Istotne jest to, że jego natężenie wcale nie musi być duże. Oprócz naturalnego mrużenia oczu, występuje tutaj również charakterystyczny dla światłowstrętu ból.

Przyczyną opisywanego objawu mogą być choroby oczu, a zwłaszcza zapalenia tęczówki. W tym wypadku światłowstręt to nie jedyny objaw. Pojawia się również obniżenie ostrości wzroku i łzawienie. Zapalenie tęczówki może być związane z urazem, ale zdarza się, że jest ono związane z zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. Zapalenie tęczówki wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Opisywany objaw występuje również w przypadku problemów z rogówką. Mowa tutaj o chorobach, które związane są z jej uszkodzeniem. Są to między innymi zapalenie rogówki, jej owrzodzenie i dystorfia. Światłowstręt może również wystąpić przy jaskrze wrodzonej i bielactwie.

Bardzo często, światłowstręt występuje w przypadku silnej migreny. W takim wypadku objaw ten występuje wraz z bólem głowy. W przypadku migreny jest on pulsujący i bardzo często jednostronny. Trwa zwyczajowo od 4 do 72 godzin. Światłowstręt występuje również w sytuacji, w której nasz organizm zostanie zatruty przez alkohol (popularnie określa się ten stan kacem).

Powodem opisywanego objawu mogą być w końcu terapie niektórymi lekami. W tym wypadku światłowstręt najczęściej jest skutkiem ubocznym tego typu preparatów. Co ciekawe, nadwrażliwość na światło może też wystąpić w przypadku „zwykłej” grypy.

Podziel się ze znajomymi