Sauna sucha czy parowa


Administrator

Dodano: 08:18 31 maja 2011
Aktualizowano: 08:50 31 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Sauna sucha czy parowa? Czym różni się sauna sucha od parowej? Którą z nich wybrać i w jaki sposób prawidłowo z nich korzystać? Na te i inne pytania odpowiedz znajdziesz w poniższym artykule.

Sauna sucha (fińska lub na podczerwień) charakteryzuje się wysoką temperaturą (90 – 110 stopni C) i niską wilgotnością (10%). Zabieg w saunie fińskiej powinien składać się z kilku faz naprzemiennego rozgrzewania i chłodzenia organizmu. Zarówno rozgrzewanie, jak i chłodzenie jest tak samo istotne.

Każdy zabieg w saunie fińskiej powinien składać się z co najmniej trzech wejść do kabiny, a po każdym z nich musi nastąpić faza chłodzenia. Jednorazowo pobyt w kabinie i odpoczynek po wyjściu powinien trwać ok. 8 do 15 minut.
Absolutnie nie można lekceważyć fazy chłodzenia, bowiem jeśli to zrobimy efektem może być ogólne złe samopoczucie i bóle głowy.

Po wyjściu z gorącej kabiny należy wziąć chłodny prysznic, nie gwałtowny, zaczynając od części ciała najbardziej oddalonych od serca. Ponadto przed planowanym zabiegiem należy wypić ok. 1 litra wody mineralnej, a także uzupełnić płyny po jego zakończeniu.

W saunie na podczerwień źródłem ciepła są ceramiczne promienniki emitujące odpowiedniej długości falę podczerwieni, która nagrzewa ciało w sposób podobny do słońca. Sauna na podczerwień nazywana jest również niskotemperaturową, a jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie obciąża układu krążenia ani oddechowego.

Temperatura odczuwalna w kabinie infrared to ok. 35 – 55 stopni C. Jednorazowy zabieg trwa ok. 20 -30 minut, po wyjściu należy stopniowo schłodzić organizm w temperaturze pokojowej. Mechanizm działania podczerwieni polega na wnikaniu fal głęboko w tkanki, w efekcie czego następuje szerokie otwarcie porów i bardzo obfite pocenie.

Sauna parowa – rzymska lub turecka, zabieg w tej saunie przeprowadzany jest w trzech pomieszczeniach. W pierwszym przebywa się około 10–20 minut (temperatura – 50 stopni C), następnie przechodzi się do pomieszczenia o temperaturze 70 stopni C.

Po wyjściu z niego należy wziąć chłodny prysznic i przejść na 20 -30 minut do kolejnego pomieszczenia o temperaturze 50 stopni C i wilgotności 90%.

Po ostatnim etapie może być wykonany masaż, po którym pozostaje nam już tylko godzinny odpoczynek w specjalnym „kokonie”, gdy ciało owinięte jest suchymi prześcieradłami.

Podziel się ze znajomymi