Przegrzanie (hipertermia)

Dodano: 09:04 22 października 2008
Aktualizowano: 13:50 6 marca 2012
Źródło: Rodzinna Encyklopedia Zdrowia Tom III

Przegrzanie (hipertermia) jest to stan podwyższonej temperatury ogólnej organizmu wynikającej z przyjęcia przez ustrój zbyt dużej ilości ciepła. Jeżeli ten wzrost temperatury będzie się przedłużał, może być niebezpieczny dla zdrowia, spowodować poważne zmiany organiczne, a nawet śmierć.

Jak dochodzi do przegrzania?

Gorączka jest wspólnym objawem wielu chorób i w przeważającej większości przypadków nie jest groźna. Są jednak sytuacje, w których przegrzanie organizmu doprowadza do zdecydowanie niebezpiecznego wzrostu temperatury. Do najczęstszych przyczyn przegrzania należą:

– Gorące pomieszczenie (zwłaszcza te, gdzie wysoka jest także wilgotność).
– Wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza osób mało wytrenowanych.
– Fizycznie wyczerpująca praca w warunkach wysokiej temperatury (żołnierze, robotnicy pracujący na wolnym powietrzu, hutnicy itp.)

Jak rozpoznać przegrzanie?

Hipertermia objawia się szybko i w sposób bardzo wyraźny. Symptomatologia jest bardzo charakterystyczna i podobna prawie we wszystkich przypadkach: dreszcze, ból głowy, mdłości i wymioty, obfite pocenie się, zaburzenia w oddychaniu, zawroty głowy, brak apetytu i osłabienie.

Jeżeli przegrzanie utrzymuje się przez dłuższy czas, objawy zaostrzają się i może pojawić się niemiarowość rytmu serca, brak orientacji, mówienie bez związku, skurcze, drżenie mięśni i utrata przytomności.

Wspomniany udar cieplny jest szczególnym przypadkiem przegrzania, występującym zwłaszcza u osób w starszym wieku, u dzieci i osób narażonych na działanie promieni słonecznych. Objawy są zbliżone do wcześniej wymienionych, z tą różnicą, że nie występuje pocenie się, a tętno ulega przyśpieszeniu.
W tym miejscu należy dokonać pewnego uściślenia: żyjemy w społeczeństwie, w którym bardzo liczy się piękna opalenizna. Niewątpliwie złotawy odcień skóry ogorzałej od słońca jest bardzo piękny, ale próby osiągnięcia go mogą być groźne, jeśli zapomnimy o pewnych podstawowych środkach ostrożności.
Kiedy nadchodzi lato, wszyscy myślimy tylko o tym, aby włożyć kostium kąpielowy i pójść opalać się na plażę. Rzadziej natomiast pamiętamy o jakimś kremie ochronnym (odpowiednio dobranym do naszego rodzaju skóry), o parasolu przeciwsłonecznym i unikaniu pory dnia, kiedy słońce praży najmocniej. Czasem tylko pamiętamy o polaniu sobie głowy zimną wodą i powtórnym posmarowaniu się kremem.

Udar słoneczny jest poważnym zaburzeniem, którego konsekwencji można uniknąć, jeśli zastosujemy wymienione poniżej środki ostrożności przed rozpoczęciem wakacji nad morzem:

– Unikać wystawienia się na działanie promieni słonecznych w godzinach największej aktywności słonecznej.

– Unikać bezpośrednich promieni słonecznych korzystając z parasola.

– Stosować krem ochronny z filtrem odpowiednim do rodzaju naszej skóry. Pamiętajmy, że duża część znamion barwnikowych na skórze (także złośliwych nowotworów) jest wynikiem działania promieni słonecznych na skórę. Jeśli należymy do typu osób, które trudno się opalają na brąz, a nasza skóra łatwo ulega oparzeniom, nie powinniśmy pozostawać na słońcu przez wiele godzin, a jeśli już, to zawsze nasmarowani kremem z silnym filtrem ochronnym. Warto wiedzieć, że w Australii, kraju o największej liczbie przypadków raka skóry, dzieci na przerwach szkolnych bawią się w dużych kapeluszach, a odkryte części ciała smarują kremem.

– Zwilżać sobie od czasu do czasu głowę wodą lub nosić kapelusz.
– Powtarzać wielokrotnie aplikacje kremu.
– Pamiętać, że tolerancja skórna na słońce u dzieci i osób w starszym wieku jest znacznie mniejsza niż u dorosłych.

Co to jest hipertermia złośliwa?

Jest to szczególny rodzaj przegrzania, bardzo niebezpieczny, wywołany podaniem określonych typów środków podczas znieczulenia ogólnego
Do najbardziej charakterystycznych objawów należą: zaburzenia oddychania, wzmożone napięcie mięśniowe, wystąpienie bardzo wysokiej gorączki,

JAK POSTĘPOWAĆ:

– odsunąć poszkodowanego od źródła ciepła,
– wezwać natychmiast pomoc lekarską. Hipertermia jest bardzo groźnym zaburzeniem i wymaga specjalistycznej opieki,
– uspokoić chorego. Jeśli jest przytomny, bardzo przyda mu się wsparcie psychiczne,
– jeśli pojawi się wysoka gorączka, należy próbować ją obniżyć. W tym celu można zanurzyć pacjenta w letniej wodzie, którą następnie stopniowo schładzamy. Jeśli nie dysponujemy wanną, można to samo zrobić pod prysznicem, stosując jeszcze dodatkowo wentylator,
– rozluźnić ubranie, a nawet je zdjąć. Jeśli upał jest silny, wskazane może być całkowite rozebranie poszkodowanego, aby jego ciało łatwiej się ochłodziło.

CZEGO UNIKAĆ:

– prób szybkiego ochłodzenia chorego,
– podawania leków nie przepisanych przez lekarza,
– samo leczenia,
– wykonywania ciężkich prac fizycznych lub ćwiczeń w gorących pomieszczeniach o dużej wilgotności,
– zbyt długiego przebywania na słońcu dzieci i osób starszych.

Podziel się ze znajomymi