Pozytywna ekomoda

Dodano: 08:38 27 listopada 2008
Aktualizowano: 14:53 16 stycznia 2012
Źródło: zdjęcie z serwisu http://www.darmowe-zdjecia.org/ * Nowy słownik języka polskiego, pod red. E. Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, s. 180 ** za http://afryka.org/index.php?showNewsPlus=795 *** http://www.onboard.pl/images/public/RaportModaNaEkologie.pdf

Jednym z najczęściej ostatnimi czasy używanych terminów jest słowo „ekologia”. Według słownika języka polskiego jest to „dziedzina biologii badająca wzajemne stosunki między organizmami a otaczającym je środowiskiem, ochrona środowiska naturalnego”*. W potocznym rozumieniu pojęcie to oznacza działania, które mają zapobiec niszczeniu naszej planety.

Do niedawna ochrona środowiska ograniczała się jedynie do dnia 22 kwietnia, kiedy to na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Idea tego święta należy do Johna MCConella, który opisał ją w 1969 na konferencji UNESCO. W ciągu tej jednej doby miliony ludzi, głównie dzieci i młodzież szkolna, zakasują rękawy i z wielkimi czarnymi workami ruszają na odsiecz zaśmieconym parkom lub lasom, sadzą drzewka itp. Nasza planeta oddycha z ulgą, a społeczeństwo wraca do domów z poczuciem spełnionego obowiązku. Jednak kilka lat temu ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że całorocznych skutków zanieczyszczenia świata nie da się usunąć w czasie 24 godzin. Doszli również do wniosku, że z pewnością łatwiej jest zapobiegać niszczeniu Ziemi niż próbować ją później ratować.

Na początku były ekotorby…

Na noworozwijający się trend najszybciej zareagowali oczywiście projektanci. Jako pierwsza furorę zrobiła uszyta z naturalnych tkanin torba na zakupy z napisem I’m not a plastic bag (czyli: nie jestem plastikową torbą). Jej pomysłodawczyni, Anya Hindmarch, zapoczątkowała szał tzw. ekotoreb, używanych obecnie na całym świecie.

Za Anyą podążyły sieci największych hipermarketów, które całkowicie lub częściowo zrezygnowały z plastikowych reklamówek dla klientów. Oczywiście, z racji tego, że ekotorby są płatne, jest to dla nich opłacalne, jednak w tym przypadku możemy stwierdzić, że wszyscy robimy „dobry interes”. Sklepy, bo zarabiają na sprzedaży, co z kolei z pewnością mobilizuje część z nas do noszenia ze sobą swojej reklamówki, a nie – jak wcześniej – swobodnego korzystania z niezliczonej ilości nowych siatek. Efekt: zminimalizowanie produkcji nierozkładalnych produktów plastikowych.

Obecnie hipermarkety oferują nam torby ekologiczne wykonane z najróżniejszych materiałów: od płótna, przez bawełnę do polipropylenu. Możemy także wybrać wzór, kolor i rozmiar, który trafia w nasz gust. Dzięki temu stajemy się posiadaczami nie tylko torby, która wpływa na ochronę środowiska, ale także jest po prostu ładna.

… aż przyszedł czas na odzież

Kiedy okazało się, że ekotorby stały się hitem na skalę światową, postanowiono wykorzystać masowe zainteresowanie ekologią. Siedem lat temu senegalska projektantka Dasha Nicoue zaprezentowała kolekcję mody, poświęconą ochronie środowiska, na potrzeby której ubrania wykonane zostały z tradycyjnie uprawianej bawełny. Podczas pokazu zorganizowana została zbiórka plastiku**.

Z kolei od niedawna jedna ze znanych (również w Polsce) firm odzieżowych wprowadziła serię ekologicznych ubrań, w której znaleźć można m.in. spodnie, koszulki, torby, a nawet skarpetki. Wbrew pozorom ubrania te nie są droższe od reszty. Niektórzy twierdzą również, że są one lepsze gatunkowo i bardziej wytrzymałe.

Co jeszcze możemy zrobić dla środowiska?

No dobrze – używanie ekologicznych toreb i noszenie takiej odzieży to już duży krok w kierunku ochrony planety. Dotyczy jednak stosunkowo niewielkiej części naszego życia. Czy jest sposób, by dbać o środowisko na co dzień? Oczywiście. Wystarczy tylko niewielka zmiana swoich nawyków:

– Segreguj śmieci – to rozwiązanie wydaje się oczywiste, jednak jak wynika z raportu dotyczącego proekologicznych zachowań Polaków, przeprowadzonego przez On Board PR Ecco Network***, wśród mieszkańców dużych miast tylko 22% regularnie sortuje odpady, a 28% nie robi tego wcale.
– Wielokrotnie wykorzystuj te same opakowania, np. słoiki, butelki itp. – według wyżej wymienionego raportu ten sposób wykorzystuje 41% ankietowanych
– Postaraj się drukować dwustronnie – większość papierów w krótkim czasie i tak ląduje w koszu
– Oszczędzaj wodę – zamiast kąpać się pięć razy w tygodniu, zrób to raz, a w pozostałe dni bierz prysznic
– Wyłączaj urządzenia elektroniczne – nawet jeśli wychodzisz na 20 minut, wyłącz laptopa. W ogólnym rozrachunku zaoszczędzisz mnóstwo energii.
– Zgaś światło – a także zmień żarówki na energooszczędne
– Zostaw samochód – zamiast tego przesiądź się na rower. W dużych miastach i tak tylko stoisz w korkach. Jeśli rower to za duże wyzwanie, korzystaj chociaż z tramwaju.
– Kupuj produkty w większych, zbiorczych opakowaniach – im mniej plastiku tym lepiej!

Podziel się ze znajomymi