Pluskwica sercolistna i pochrzyn kosmaty

4f2qH9H5UYHeCtWf58Pm7OmlV3ZYL2.jpg
Dodano: 08:41 19 listopada 2008
Aktualizowano: 12:04 24 stycznia 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Pluskwica sercolistna i pochrzyn kosmaty to rośliny o właściwościach leczniczych. Artykuł opisuje ich działanie i wpływ na dolegliwości kobiece.

Już ponad sto lat temu ustalono, że poskręcany, czarny korzeń pluskwicy sercolistnej jest jednym z najcenniejszych naturalnych środków leczniczych na dolegliwości kobiece. Ma również łagodne właściwości przeciwzapalne i uspokajające.

Co to jest pluskwica sercolistna?

Pluskwica sercolistna jest od dawna stosowana jako lekarstwo na kobiece dolegliwości. Roślina ta osiąga nawet 2,5 m wysokości, ma długą łodygę i białe, omszałe kwiaty. Pochodzi z Ameryki Północnej i należy do rodziny jaskrowatych.

Właściwości lecznicze ma jej czarny, silnie poskręcany korzeń. Zawiera on wiele różnych naturalnych substancji chemicznych, które mają właściwości lecznicze. Niektóre z nich działają tak silnie, jak najnowsze leki konwencjonalne.

Właściwości pluskwicy sercolistnej:

• Łagodzi dolegliwości towarzyszące menopauzie, szczególnie uderzenia gorąca.
• Łagodzi bóle miesiączkowe i inne związane z miesiączką dolegliwości, np. zespół napięcia przedmiesiączkowego.
• Ma działanie przeciwzapalne; łagodzi bóle mięśni.
• Pomaga oczyścić błonę śluzową i łagodzi kaszel.

Pluskwica sercolistna dostępna jako:

• Kapsułki
• Nalewka
• Suszone zioło/herbatka
• Tabletki

Uwaga:

Kobietom ciężarnym i karmiącym nie wolno zażywać pluskwicy.
Zioło to może wchodzić w interakcje z lekami hormonalnymi, np. środkami antykoncepcyjnymi.

Pluskwicy nie powinny stosować osoby zażywające leki na nadciśnienie, ponieważ może nadmiernie obniżyć ciśnienie krwi.

Działanie pluskwicy sercolistnej:

Pluskwica jest tradycyjnie przepisywana kobietom odczuwającym silne dolegliwości miesiączkowe, bóle poporodowe oraz osobom, które cierpią na zaburzenia nerwowe i bóle stawów. Dziś środek ten jest zalecany również w przypadku uderzeń gorąca, które wiele kobiet odczuwa w okresie menopauzy.

GŁÓWNE KORZYŚCI:

Pluskwica sercolistna jest coraz popularniejszym środkiem łagodzącym uderzenia gorąca, suchość pochwy i inne przykre objawy pojawiające się w okresie menopauzy. Badania wykazują również, że może zmniejszać stężenie hormonu luteinizującego, wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Zwiększenie stężenia tego hormonu podczas menopauzy powoduje uderzenia gorąca. Pluskwica sercolistna zawiera też fitoestrogeny, czyli substancje pochodzenia roślinnego, działające podobnie jak wytwarzany przez organizm ludzki estrogen. Fitoestrogeny łączą się z receptorami hormonalnymi w sutkach, macicy oraz w innych narządach, łagodząc przykre objawy menopauzy. Mają one tę przewagę nad lekami hormonalnymi, które mogą zwiększać ryzyko raka sutka, ze nie wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu. Niektóre fitoestrogeny mogą nawet zapobiegać pojawianiu się raka sutka, ponieważ uniemożliwiają łączenie się estrogenu z komórkami sutka.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Pluskwica łagodzi bóle miesiączkowe, wzmagając ukrwienie macicy i zmniejszając skurcze macicy. Dlatego jest stosowana podczas porodu i po jego zakończeniu. Wyrównuje także stężenie hormonów, co może się okazać zbawienne dla kobiet cierpiących na zespół napięcia przed miesiączkowego, choć niepokalanek jest prawdopodobnie skuteczniejszy.

Choć rzadziej się o tym mówi, pluskwica wykazuje także właściwości łagodnie uspokajające i przeciwzapalne, dlatego może być stosowana w bólach mięśni oraz bólach wywołanych uszkodzeniem nerwów, takich jak neuralgia (np. rwa kulszowa). Pluskwica powoduje również usuwanie śluzu z organizmu i łagodzi kaszel. Okazała się też środkiem skutecznym w leczeniu szumu w uszach.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Należy stosować kapsułki lub tabletki z wyciągiem o standardowej zawartości 2,5% triterpenów. Dolegliwości związane z menopauzą i zespołem napięcia przedmiesiączkowego: 40 mg wyciągu z piuskwicy 2 razy dziennie. Dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym: przyjmowanie preparatu należy rozpocząć na tydzień lub 10 dni przed początkiem okresu. Bóle miesiączkowe-. 40 mg 3 razy dziennie.

SPOSÓB UŻYCIA:

Pluskwicę sercolistna można przyjmować o dowolnej porze dnia, ale jeśli chce się zmniejszyć niekorzystny wpływ zioła na żołądek, powinno się je zażywać podczas posiłków. Poprawę można zauważyć po 4-8 tygodniach.

Skutki uboczne:

Wydaje się, że pluskwica nie wywołuje objawów niepożądanych, ale u niektórych osób powoduje zaburzenia trawienia. Pewne badania wykazują, że niekiedy może również wywołać lekką nadwagę i zawroty głowy, a w sporadycznych przypadkach obniża ciśnienie krwi. Bardzo duże dawki mogą też wywołać bóle głowy.

Czy wiesz, że…

Pluskwica była jednym z głównych składników ludowego środka, popularnego w USA na początku XX w., stosowanego na dolegliwości kobiece (Lydia Pinkharrts Vegetable Compound).
Kompresy z odwaru z pluskwicy stosuje się na obolałe mięśnie i stawy. Wysuszony korzeń gotuje się w wodzie przez 20-30 min, lekko studzi, by nie parzył skóry, a następnie przykłada nasączoną nim gazę na bolące miejsce.

Pluskwica może łagodzić uderzenia gorąca i suchość pochwy prawie tak skutecznie, jak hormonalna terapia zastępcza.
Suszony i zmielony korzeń pluskwicy sercolistnej sprzedawany jest w postaci kapsułek.

Pochrzyn kosmaty

Przez długi czas uważano, że zioło to może stanowić ziołową alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej w czasie menopauzy. Nie udowodniono takiego działania pochrzynu, ale wiadomo, że ma on inne właściwości lecznicze.

Co to jest pochrzyn kosmaty?

Pochrzyn kosmaty, znany także pod nazwami ignam i jams, to roślina pochodząca z północnej i środkowej Ameryki, którą już Aztekowie i Majowie wykorzystywali jako środek uśmierzający ból. Później europejscy osad¬nicy zaczęli go stosować do leczenia bólów stawów i kolki. Wartość leczniczą ma korzeń rośliny. Sprzedawany jest jako suszone zioło do sporządzania herbatek i w innych postaciach.

Właściwości pochrzynu kosmatego:

• Łagodzi skurcze podczas miesiączki.
• Zmniejsza bóle spowodowane endometriozą.
• Łagodzi stany zapalne.

Pochrzyn kosmaty dostępny jako:

• Kapsułki
• Suszone zioło
• Tabletki

Uwaga:

Kobiety ciężarne nie powinny przyjmować pochrzynu.

Działanie pochrzynu kosmatego:

W ostatnich latach pochrzyn był wychwalany pod niebiosa, jako zioło, które może zastępować niektóre hormony – zwłaszcza progesteron. Twierdzono, że usuwa objawy menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego. Większość tych opinii nie jest naukowo udowodniona. To prawda, że roślina zawiera diosgeninę, czyli substancję, którą można w laboratorium przekształcić w progesteron, ale organizm ludzki nie potrafi przeprowadzić takiej przemiany.

Niektórzy zielarze-praktycy twierdzą, że pacjentki cierpiące z powodu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy odczuły poprawę, używając kremu z pochrzynu, który nakładały na brzuch i uda. Nie jest jasne, w jaki sposób ten krem pomaga. Niektórzy producenci dodają do niego syntetycznego progesteronu, co mogłoby częściowo wyjaśnić działanie lecznicze. Mimo pozytywnych opinii pacjentów, znaczenie czystego kremu z pochrzynu nie zostało naukowo udowodnione.

Przyjmowany w dowolnej postaci pochrzyn przynosi natomiast inne efekty lecznicze. Wielu zielarzy twierdzi, że w postaci nieprzetworzonej może łagodzić zakłócenia równowagi hormonalnej, związane z napięciem przedmiesiączkowym i przekwitaniem, ponieważ zawiera substancje przypominające estrogen. Oprócz tego pochrzyn działa jako środek rozluźniający mięśnie, przeciwskurczowy i przeciwzapalny, co może wyjaśniać, dlaczego niektórym kobietom przynosi ulgę w bólach miesiączkowych.

GŁÓWNE KORZYŚCI:

Pochrzyn zawiera substancje zwane alkaloidami, które rozluźniają mięśnie, działając zwłaszcza na mięśnie brzucha i miednicy. Takie działanie sugeruje, że roślina może się nadawać do leczenia chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Crohna i podrażnienia jelit. Może także pomagać w bólach miesiączkowych i bólach związanych z endometriozą. Niektóre kobiety uważają, że pochrzyn w połączeniu z innymi ziołami, np. niepokalankiem, wyjątkowo skutecznie usuwa objawy napięcia przedmiesiączkowego, co jest wynikiem wyrównywania stężenia hormonów oraz działania przeciwzapalnego.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Inna czynna substancja znaleziona w pochrzynie, saponina z grupy steroidów, może łagodzić napięcie mięśni, przewlekłe bóle mięśni i zapalenia stawów.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Należy przyjmować 3-4 razy dziennie po pół łyżeczki nalewki lub 500 mg pochrzynu w kapsułkach lub tabletkach 2 razy dziennie. Można też pić 3 razy dziennie filiżankę herbatki z pochrzynu.

SPOSÓB UŻYCIA:

Przyjmuj tabletki, kapsułki i nalewki z pochrzynu podczas posiłków, żeby zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych. Przygotowując herbatkę z pochrzynu, zalej łyżeczkę lub 2 łyżeczki suszonego zioła filiżanką bardzo gorącej wody i zostaw na 15 min. Możesz dodać do herbatki inne uspokajające zioła, np. kozłek lekarski lub, jeśli ma być stosowana w zaburzeniach żołądkowych, miętę pieprzową.

Skutki uboczne:

Zażywanie dużych dawek preparatów z pochrzynu może powodować nudności i biegunkę.

Czy wiesz, że…

Jeśli chcesz kupić naturalny krem zawierający progesteron, nie zwracaj uwagi na dotyczące pochrzynu napisy na opakowaniu i wybierz produkt, który będzie zawierał 400 mg naturalnego progesteronu na 30 g.

Producentów, którzy twierdzą, że ich kremy progesteronowe zawierają naturalny progesteron z pochrzynu, trzeba traktować sceptycznie. Cząsteczki zawartego w pochrzynie związku przypominającego hormon są zbyt duże, żeby mogły być wchłaniane przez skórę i nie mogą być przekształcane w hormon przez nasz organizm. Kremy te wywołują działanie terapeutyczne prawdopodobnie dlatego, że zawierają progesteron syntetyczny, a nie pochodzący z pochrzynu lub nasion soi.

Pierwsze środki antykoncepcyjne były produkowane z diosgeniny (związku zbliżonego budową do progesteronu), który występuje w pochrzynie.

Preparaty lecznicze z pochrzynu otrzymuje się z dziwacznie poskręcanego korzenia tej rośliny.

Podziel się ze znajomymi