Owoce cytrusowe

fuk087d5XZc73oK9J9h9szBe0X7yJ8.jpg
Dodano: 08:45 7 września 2008
Aktualizowano: 09:43 3 lipca 2012
Źródło:

Każdego dnia spotykamy się z owocami cytrusowymi. Najczęściej znajdują się one w naszych domach z powodu swojego wyjątkowo orzeźwiającego smaku. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że takie owoce jak pomarańcze, grejpfruty czy cytryny mają dużo medycznych właściwości, pomagają na niektóre dolegliwości, a także można je wykorzystać w celach kosmetycznych, jako środek pielęgnacyjny. Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na temat tych smacznych i zdrowych owoców.

Pomarańcze pomagają przy zaparciach, ponieważ są bogate w kwasy owocowe, włókna i pektyny. Zawarte w nich flawonoidy sprawiają, że organizm zwiększa swą odporność, a to jest np. pomocne przy zwalczaniu gorączki. W kosmetyce działają tonizująco, regenerująco i mają orzeźwiający zapach. Są hitem aromaterapeutycznych preparatów pobudzających. Mają właściwości łagodzące na spierzchnięte usta. Szybką ulgę przynosi zaciśnięcie w ustach plasterka pomarańczy, ale jeszcze lepiej działa maseczka z odrobiny serka homogenizowanego i soku z pomarańczy. Również z tych okrągłych pomarańczowych owoców można sporządzić maseczkę ściągającą. Wystarczy podzielić pomarańczę na plasterki i obłożyć nimi twarz na kilkanaście minut. Skórki z pomarańczy są zwykle wyrzucane, ale niepotrzebnie, bo można je wykorzystać do orzeźwiającej kąpieli. Wystarczy zalać łupki kilkoma łyżkami ciepłej oliwy i wrzucić je do wody. Orzeźwiająca kąpiel jest już gotowa.

Grejpfruty żółte, czerwone czy różowe są niezwykle soczyste i bogate w witaminy, przede wszystkim C. W ich gorzkim miąższu znajduje się dużo enzymów, dzięki którym mogą wygładzać skórę. Moc grejpfruta tkwi jednak w jego pestkach i białej skórce. W aptekach popularne są preparaty do odtruwających i uodporniających organizm kuracji wewnętrznych. Grejpfruty do doskonały środek odchudzający obecny w wielu dietach i co najważniejsze bardzo skuteczny. Ekstrakt z grejpfruta jest wszechobecny w przemyśle kosmetycznym w preparatach zapobiegających starzeniu, pękaniu naczynek, działających anty zapalnie oraz w szamponach przeciwłupieżowych. Ostatnio prowadzone są nad tym owocem badania, które udowodniają korzystne strony tego owocu. Naukowcy odkryli, że grejpfrut jest pomocny w leczeniu raka ponieważ zawiera furanokumaryny, które mają właściwości wzmacniające leków przeciw nowotworowych. Sok z grejpfrutów jest także dobry na kości, również tak jak i sok z pomarańczy.

Cytryny, które w każdym domu nadają smak herbacie są olbrzymim źródłem witaminy C. Kilka wieków temu marynarze chorujący na szkorbut znacznie docenili te żółte owoce. Również palacze powinni częściej sięgać po cytrynę, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę C jest trzykrotnie większe niż normalnego człowieka. Cytryna może doskonale służyć do pielęgnacji. Dzięki niej włosy są bardziej wzmocnione, pełne połysku i dobrze się układają. Sok z cytryny jest najlepszy szczególnie do suchych i tłustych włosów. Także do tłustej cery nadają się delikatne maseczki z dodatkiem soku z cytryny. Ten owoc ma działanie przeciwzmarszczkowe, a także osusza tłustą cerę.

Owoce cytrusowe jak widać są pełne sekretnych właściwości, którymi obdarzyła je natura. Wystarczy się na nie otworzyć.

Podziel się ze znajomymi