Owoce pełne witamin cz. 2

Smoothies
Dodano: 08:42 22 kwietnia 2014
Aktualizowano: 10:03 22 kwietnia 2014
Źródło:

Powinny być one obecne w naszej diecie, niezależnie od tego, czy jesteśmy dziećmi,  w pełni sił witalnych, czy cieszymy się już jesienią życia. Płeć w tym wypadku jest również kompletnie bez znaczenia. Są tacy, którzy witamin szukają przede wszystkim w suplementach diety, ale dużo bardziej smacznym wyborem są na pewno owoce.

W naszym organizmie witamina K odpowiada między innymi za krzepliwość krwi, a także ma swoją rolę w gospodarce wapniowej. Ma ona też hamować rozwój niektórych chorób nowotworowych ( m.in. raka piersi, jajnika i okrężnicy). W jakich owocach znajdziemy tę witaminę? Przede wszystkim w kiwi. Zresztą owoc ten jest bogaty nie tylko w ten składnik, ale o tym za chwilę. Witaminę K znajdziecie też między innymi w awokado, granacie i winogronach.

Tiamina (B1) i ryboflawina (B2) odgrywają niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Pierwsza z nich odpowiada między innymi za oddychanie komórkowe (dotyczy to przede wszystkim przemiany węglowodanów). Współdziała też między z insuliną. Ryboflawina to między innymi układ nerwowy i funkcjonowanie dróg oddechowych. Obie witaminy znajdziemy w awokado, winogronach i mango. Tiamina i ryboflawina to także owoc granatu i ananas.

Kolejna z istotnych witamin z omawianej grupy, to ta oznaczona B3. Uczestniczy ona między innymi w procesach przemiany materii i uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek. Niedobór tego składnika charakterystyczny jest przede wszystkim dla krajów rozwijających. Wpływ na braki witaminy B3 ma też alkohol. Jeśli chcecie go dostarczyć do organizmu to warto jeść awokado, brzoskwinie, morele i banany.

Jeśli lubicie jeść jeżyny, to dostarczacie do swojego organizmu witaminę B9, czyli tak zwany kwas foliowy. Potrzebny jest on zarówno dzieciom, jak i dorosłym ze szczególnym uwzględnieniem kobietom „w stanie błogosławionym”. Kwas foliowy znajdziecie również w pomarańczach, kiwi i… znowu w awokado.