Niepokalanek pieprzowy

jb53CPX1erG5STV9lL9h716RFKizzd.jpg
Dodano: 16:13 10 listopada 2008
Aktualizowano: 13:40 31 stycznia 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Hipokrates i inni starożytni greccy medycy zalecali owoce niepokalanka na wiele schorzeń. Dziś to zioło jest jednym z najczęściej stosowanych do leczenia dolegliwości związanych z miesiączką.

Co to jest niepokalanek pieprzowy?

Niepokalanek pieprzowy to niewielki krzew o purpurowych kwiatkach i długich cienkich liściach. Pochodzi znad Morza Śródziemnego, lecz rośnie w okolicach podzwrotnikowych całego świata, lego czerwone jagody zbiera się jesienią i suszy. Kształtem przypominają ziarnka pieprzu a przyrządzony z nich napar ma wyraźny pieprzowy posmak (stąd pochodź; drugi człon nazwy, czyli nazwa gatunkowa).

Właściwości niepokalanka pieprzowego:

• Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
• Reguluje cykle miesięczne.
• Wzmaga płodność.
• Łagodzi uderzenia gorąca związane z menopauzą.

Niepokalanek pieprzowy dostępny jako:

• Kapsułki
• Nalewka
• Suszone zioło/herbatka
• Tabletki

Uwaga:

Niepokalanek wpływa na wydzielanie hormonów. Nie powinien być stosowany przez kobiety zażywające środki hormonalne ani przez kobiety ciężarne.

Działanie niepokalanka pieprzowego:

Niepokalanek stosowano na „kobiece dolegliwości” już za czasów Hipokratesa, w IV w. p.n.e. Nie zawiera on hormonów, ale pobudza przysadkę mózgową do wydzielania hormonów tropowych. Też kolei pobudzają jajniki do wydzielania żeńskiego hormonu – progesteronu. Niepokalanek hamuje też nadmierne wytwarzanie prolaktyny, czyli hormonu regulującego wytwarzanie mleka przez gruczoły sutkowe, oraz m różne inne działania, których mechanizmów naukowcy nie zdołali jeszcze dokładnie wyjaśnić.

GŁÓWNE KORZYŚCI:

Niektórzy naukowcy uważają, że organizm kobiet, które często cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego, wytwarza zbyt mało progesteronu podczas ostatnich 2 tygodni cyklu przedmiesiączkowego. Narusza to naturalne proporcje estrogenu i progesteronu w organizmie. Niepokalanek przywraca tę równowagę, zmniejszając przykre c jawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak nerwowość, wzdęcia i depresja.
Badania przeprowadzone w Niemczech udowadniają, że niepokalanek przynosi przynajmniej częściową ulgę 90% kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego, natomiast aż u jednej trzeciej z nich przykre objawy ustępują całkowicie. Niepokalanek zmniejsza stężenie prolaktyny, dzięki czemu zmniejsza się bolesność sutków i ich wrażliwość na dotyk. Są to typowe dolegliwości kobiet przed miesiączką, które niekiedy występują jako jedyne.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Ponieważ duże stężenie prolaktyny i małe progesteronu w organizmie może hamować owulację, niepokalanek pomaga kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę. Działa najskuteczniej wówczas, kiedy stężenie progesteronu jest lekko lub średnio zmniejszone. Kiedy nadmiar prolaktyny w organizmie powoduje wstrzymanie miesiączki, niepokalanek może pomóc przywrócić prawidłowy cykl miesięczny.

Uderzenia gorąca pojawiające się w okresie menopauzy są rezultatem zmian hormonalnych wywołanych m in. przez przysadkę mózgową, dlatego kobiety przechodzące menopauzę powinny wypróbować niepokalanek. Przyjmowany pojedynczo lub w połączeniu z innymi ziołami, takimi jak dzięgiel chiński lub pluskwica sercolistna, zapobiega okresowym uderzeniom gorąca i potów. Niepokalanek stosuje się czasami również w przypadku trądzika związanego z miesiączką.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Zespół napięcia przed miesiączkowego, bolesność sutków, bezpłodność, brak miesiączki i inne zaburzenia miesiączkowe: pół łyżki nalewki z niepokalanka w szklance wody lub tabletkę (kapsułkę) 2 razy dziennie. Tabletki i kapsułki zawierają 225 mg wyciągu suchego z niepokalanka o standardowej 0,5% ilości agmuzydu. W takiej samej dawce stosuje się również niepokalanek w uderzeniach gorąca w okresie menopauzy.

SPOSÓB UŻYCIA:

Niepokalanek lepiej się wchłania z pustego żołądka. Pierwszą dawkę należy przyjmować rano na czczo, drugą przed kolacją. Już po 10 dniach kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego odczują pewną poprawę przy najbliższej miesiączce. Pełne działanie uzyskuje się niekiedy dopiero po 3 miesiącach stosowania. W przypadku niepłodności i braku miesiączki należy stosować niepokalanek przez wiele miesięcy.

Skutki uboczne:

Większość kobiet nie odczuwa żadnych skutków ubocznych stosowania niepokalanka, jednak badania wykazują, że u nielicznych może wystąpić podrażnienie żołądka lub swędząca wysypka. W razie pojawienia się wysypki należy przerwać zażywanie. W sporadycznych przypadkach miesiączki mogą stać się obfitsze.

Czy wiesz, że…

Niepokalanek zawdzięcza swą nazwę dawnym wierzeniom, że zioło to zmniejsza popęd seksualny. Średniowieczni mnisi żuli suszone owoce niepokalanka, by łatwiej im było dochować ślubów czystości. Podobnie jak w przypadku innych ziół, skuteczność niepokalanka jest wynikiem połączonego działania wielu substancji czynnych. Pojedynczo nie wykazują one tego działania.

Kobiety, które mają problemy z karmieniem piersią, powinny spróbować zastosować niepokalanek, ponieważ pobudza on wytwarzanie mleka przez organizm. Należy zażywać kapsułkę lub tabletkę 2 razy dziennie. Zioło nie zmienia składu mleka matki, więc jest zupełnie bezpieczne dla niemowlęcia.
Najprościej jest stosować niepokalanek w postaci tabletek lub kapsułek.