Moc truskawek

strawberrys isolated
Dodano: 09:03 29 maja 2014
Aktualizowano: 07:17 31 maja 2014
Źródło:

Już są, chociaż może jeszcze nie do końca w takich cenach jakbyśmy chcieli. Warto jednak skusić się na te smaczne owoce, tym bardziej, że są one prawdziwą witaminową bombą. Z jednej strony mogą być elementem codziennej diety, ale mają też „moc” leczenia. Truskawki mogą również pomóc się nam odchudzić.

W owocach tych znajdziecie niewiele białka, zdecydowanie więcej węglowodanów i błonnika. To oczywiście nie wszystko, bo truskawki mają w sobie witaminy i pierwiastki. Zawierają przede wszystkim mnóstwo fosforu. Jest też w nich wapń i magnez. Pozostałe pierwiastki występują w ilościach raczej śladowych. Jeśli chodzi o witaminy, to przodują te oznaczone literami A i C. Tej drugiej jest dużo więcej. Truskawki biją pod względem ilości witaminy C między innymi owoce cytrusowe, którym przypisuje się przecież sporą zawartość tego składnika. Na tle jednak naszego bohatera wypadają słabo.

Jedzenie truskawek przede wszystkim poprawia przemianę materii. Działają one jako swoistego rodzaju miotełka, która oczyszcza jelita z resztek pokarmu. Truskawki mają też pozytywny wpływ na florę bakteryjną. Dzięki tym właściwościom polecane są jako element diety odchudzającej. Pamiętajcie jednak, że jeśli chcecie zrzucić nadmiar kilogramów, to opcja zjedzenia tych owoców z dodatkiem śmietany i cukru nie wchodzi w grę. Truskawki „posiadają” też umiejętność odtruwania naszego organizmu. Dzięki witaminie C, owoce te mogą być elementem kuracji, której celem jest zadbanie o zdrowy wygląd skóry. Składnik ten uczestniczy między innymi w produkcji kolagenu, który to odpowiedzialny jest za jej sprężystość. Wyciąg z truskawek ma przede wszystkim właściwości odżywcze i bakteriobójcze. Można kupić gotowe kosmetyki, które go zawierają, ale owoce te nadają się też do domowych maseczek.

W medycynie naturalnej wykorzystywało się nie tyle owoce, co liście truskawek. Miały być one lekiem między innymi przy kamicy nerkowej i szkorbucie. Rozgniecione liście stosowało się również przy zmianach skórnych, a także przy ranach i wrzodach.