Mniszek pospolity

Dodano: 08:18 5 listopada 2008
Aktualizowano: 14:27 31 stycznia 2012
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Co to jest mniszek pospolity?

Mniszek pospolity rośnie dziko niemal na całym świecie, lecz w wielu częściach Europy jest uprawiany dla celów farmaceutycznych. Roślina ta, blisko spokrewniona z cykorią, osiąga 30 cm wysokości. Ma płaskie, lśniące i postrzępione liście oraz żółty kwiatostan, kwitnący niemal przez cały okres wzrostu. Otwiera się on o świcie i zamyka wieczorem oraz przy dużej wilgotności powietrza (w niektórych miejscach na świecie przepowiadano w ten sposób deszcz). Gdy roślina osiąga dojrzałość, kwiatostan zamienia się w charakterystyczny „dmuchawiec”, którego fragmenty są roznoszone przez wiatr (lub bawiące się nim dzieci). Preparaty z mniszka pospolitego zawierają zazwyczaj wyciąg z jego stożkowatego korzenia o słodkawym smaku lub liści, choć właściwości lecznicze ma cala roślina.

Właściwości mniszka pospolitego:

• Korzeń pobudza czynności wątroby, szczególnie w przypadku żółtaczki.
• Korzeń ułatwia trawienie, pobudzając wydzielanie żółci z wątroby i woreczka żółciowego, może zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych.
• Korzeń zmniejsza nadmiar estrogenu u kobiet chorych na endometriozę oraz podczas bólów piersi.
• Liście pomagają zmniejszyć obrzęki.

Mniszek pospolity dostępny jako:

• Kapsułki
• Nalewka
• Płyn
• Świeże lub suszone zioło/herbatka
• Tabletki

Uwaga:

Podczas ostrego napadu kamicy żółciowej nie wolno zażywać mniszka pospolitego, lecz należy natychmiast udać się do lekarza.

Działanie mniszka pospolitego:

Znachorzy już bardzo dawno temu zalecali korzeń mniszka pospolitego na dolegliwości wątroby i układu trawienia, a liście na obrzęki. Różne substancje czynne znajdujące się w mniszku pobudzają działanie wątroby i nerek, dlatego jest on stosowany do leczenia schorzeń, w których należy usuwać toksyny z organizmu.

GŁÓWNE KORZYŚCI:

Badania nad dobroczynnym wpływem mniszka pospolitego na wątrobę wykazały, że pobudza on wydzielanie i przepływ żółci z wątroby i woreczka żółciowego, pomagając w leczeniu kamicy woreczka żołdowego oraz żółtaczki zakaźne i mechanicznej. Liście mniszka pospolitego mają silne działanie moczopędne, co przypisuje się dużej zawartości potasu, silnego środka odwadniającego. Mniszek pospolity jest często łączony z innymi naturalnymi środkami wspomagającymi działanie wątroby, takimi jak ostropest plamisty, czarna rzodkiew, glistnik, liść buraka, inozytol, metionina oraz cholina. Takie mieszanki są zazwyczaj sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością jako preparaty lipotropowe.

Mniszek pospolity może skutecznie łagodzić objawy nadmiaru estrogenu, towarzyszące endometriozie i bólom piersi. Pobudza wątrobę do usuwania nadmiaru estrogenu z organizmu i w ten sposób pomaga przywrócić właściwą równowagę hormonalną u kobiet cierpiących na te schorzenia.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Korzeń mniszka pospolitego ma łagodne działanie przeczyszczające, co oznacza, że przyrządzony z niego napar może pomóc w zaparciach. Mniszek ułatwia również przyswajanie żelaza z żywności i preparatów, dlatego jest przydatny w niektórych przypadkach anemii. Wstępne badania wskazują, że mniszek pospolity działa przeciwnowotworowo. W Japonii opatentowano wyciąg z korzenia mniszka, suszony w niskich temperaturach, który stosowany jest do leczenia nowotworów.

Chińczycy używają wyciągu z mniszka do leczenia raka piersi (co znalazło potwierdzenie w badaniach prowadzonych na zwierzętach). Konieczne są jednak dodatkowe badania kliniczne, by ustalić skuteczność mniszka pospolitego w terapii poszczególnych nowotworów u ludzi.

Naukowcy ustalili, że mniszek pospolity zmniejsza stężenie glukozy we krwi zwierząt, co oznacza, że będzie można stosować go w leczeniu cukrzycy. Moczopędne właściwości liści tej rośliny zwalczają zatrzymywanie płynów przez organizm i wzdęcia.

Stosowanie:

DAWKOWANIE:

Żeby pobudzić działanie wątroby w przypadku żółtaczki, kamieni żółciowych i endometriozy: 500 mg sproszkowanego wyciągu z korzenia mniszka pospolitego 2 razy dziennie. Taka sama dawka występuje też w niektórych preparatach lipotropowych. Można też łykać od 1 do 2 łyżeczek płynnego wyciągu 3 razy dziennie.

Zaparcia: Szklanka naparu z korzenia mniszka pospolitego 3 razy dziennie.

Anemia: 1 łyżeczka świeżego soku z mniszka pospolitego codziennie rano lub wieczorem w pół szklanki wody.

Obrzęki: Szklanka naparu z liści mniszka pospolitego 3 razy dziennie.

SPOSÓB UŻYCIA:

Świeży sok z mniszka pospolitego i płynny wyciąg należy rozcieńczyć wodą. Kapsułki i tabletki zawierające wyciąg z korzenia mniszka pospolitego można zażywać w czasie jedzenia lub między posiłkami. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych u kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią.

Skutki uboczne:

Mniszek pospolity nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Jeśli stosuje się go w dużych dawkach, może wywołać wysypkę lub niewielkie zaburzenia żołądkowe. Należy wtedy przerwać stosowanie zioła i zwrócić się po poradę do lekarza.

Czy wiesz, że…

Moczopędne właściwości mniszka pospolitego znalazły wyraz w jego francuskiej nazwie pissenlit (siusiać do łóżka). Angielska nazwa pochodzi od francuskich słów dent de lion, (lwi ząb), co opisuje kształt liści. Aby przyrządzić napar z mniszka pospolitego, należy użyć drobno pokrojonych liści lub korzenia. Zalać 1 lub 2 łyżeczki bardzo gorącą wodą i zaparzać przez 15 min. Można też przed zaparzeniem wymieszać go z innymi ziołami, np. lukrecją, i posłodzić miodem. Mniszek pospolity jest bardzo zdrowy. Jego liście i kwiaty są bardzo smaczne. Gotuje się je na parze, podobnie jak szpinak. Przyjemnie gorzkawe zielone części rośliny można dodawać do sałatek. Z liści wyciska się sok, a upieczony korzeń zalewa wrzątkiem, by uzyskać zdrowy napój, przypominający smakiem kawę. Aż trudno uwierzyć, że ten dobrze znany chwast ma właściwości lecznicze.

Podziel się ze znajomymi