Minusy hormonu wzrostu


Administrator

Dodano: 15:36 9 czerwca 2009
Aktualizowano: 13:42 5 września 2011
Źródło: http://www.cbsnews.com/stories/2006/03/30/health/main1458464.shtml

Minusy używania hormonu wzrostu nie są jeszcze do końca zbadane ani przeanalizowane. Jedno jest pewne, zastrzyki z hormonu wzrostu nie zapewnią wiecznej młodości.

Richard Weisman pije sporo z czegoś co uważa za fontannę młodości. Ten 44-letni dealer samochodowy z Las Vegas wstrzykuje sobie ludzki hormon wzrostu sześć razy w tygodniu. Dodatkowo, codziennie połyka garść suplementów diety. Jak twierdzi: „Mam małe dzieci, robię to dla nich. Chcę być zdrowy starzejąc się.” Ale to nie wszystko, jak twierdzi Richard, odczuwa on większą ilość energii, silę mięśni i większe libido. „Moja żona jest zachwycona, sama planuje rozpocząć ten program”, twierdzi Weisman, firma sprzedająca samochody luksusowe i sportowe znajduje się w Caesars Palace. Zwykli Amerykanie, nie sportowcy podobnie jak Weisman, biorą zastrzyki z ludzkiego hormonu wzrostu by poczuć się lepiej i by wyglądać lepiej. Jednak jest to nielegalna praktyka, która w wielu przypadkach jest również niebezpieczna. Niektórzy lekarze oferują hormon wzrostu w ramach kuracji zapobiegającej starzeniu się, wraz z suplementami diety, substancjami odżywczymi i specjalnie dobranym programem ćwiczeń.

Ludzki hormon wzrostu produkowany jest w przysadce mózgowej i przyczynia się do normalnego rozwoju dzieci. Zastrzyki HGH zwiększają masę mięśni i redukują ilość tkanki tłuszczowej u mężczyzn i kobiet. Lekarstwo to jest przepisywane dzieciom, które nie rosną, chudnącym pacjentom chorym na AIDS, dorosłym którzy cierpią na niedobór hormonu wzrostu spowodowany np operacją chirurgiczną lub naświetlaniami. Rozpowszechnianie hormonu wzrostu do innych celów jak zatrzymywanie czasu, blokowanie starzenia się lub rozwinięcia masy mięśniowej zostało okrzyknięte jako nielegalne.

Badania łączą HGH z cukrzycą, podwyższonym ciśnieniem krwi, opuchnięciem stawów i bólami nerwowymi. „Nie ma dobrego powodu, które znamy, by stosować ludzki hormon wzrostu jako terapię opóźniającą starzenie, a są niezbite dowody na ryzyko takiego postępowanie”, twierdzi doktor Evan Hadley z National Institute of Aging. Nauka nie daje konkretnej odpowiedzi osobom poszukującym fontanny młodości.

The Food and Drug Administration bada nadużycia prawa i wysyła listy ostrzegające do firm sprzedających hormon przez Internet osobom nieuprawnionym do jego stosowania.

Niektórzy lekarze omijają zakazy poddając swoich pacjentów badaniom krwi sprawdzając czy nie ma u nich niedoboru hormonu wzrostu. Takie osoby często wracają do domu z upragnioną receptą na hormon HGH, których kosztów nie pokrywa ubezpieczenie zdrowotne. Sprzedaż hormonu wzrostu w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku wynosiła 622 milionów dolarów, z czego 74% recept przepisane były do osób w wieku 20 lat lub starszych.

Weisman twierdzi, że płaci 1000 dolarów miesięcznie na suplementy i hormony oraz badanie krwi, które kosztuje 650 dolarów. Potwierdza, że lekarze ostrzegają go przed skutkami ubocznymi, jednak nigdy ich nie doświadczył.

Podziel się ze znajomymi