Łysienie rozlane u kobiet


Administrator

Dodano: 10:50 27 czerwca 2012
Aktualizowano: 11:07 27 czerwca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Chociaż brzmi to niezmiernie groźnie, to u większości pań pozostaje praktycznie niezauważone przez otoczenie. Same panie bez wątpienia zauważą, że wypada im nieco więcej włosów niż normalnie. Bo to że owłosienie „spada” z naszej głowy to norma. Przestaje nią być, kiedy tracimy powyżej 150 włosów dziennie.

Oczywiście nikt nie tego nie będzie liczył. W pewnym momencie – jeśli proces łysienia rozlanego się przedłuża – to po prostu widać. Ten typ wypadania włosów dotyczy przede wszystkim kobiet i tą odmianą tego problemu się zajmiemy. Atakuje między 30, a 50 rokiem życia. Łysienie rozlane jest bardzo często przypadłością. Wynika to z tego, iż przyczyny które do niego prowadzą są łatwe „do osiągnięcia”.

Wzmożone wypadanie włosów tego typu może być na przykład związane z przedłużającą się chorobą, która dotyka kobietę. Organizm w takim wypadku staje się w pewien sposób zestresowany niekomfortową sytuacją wynikającą z tego, że nie jest zdrowy. Wypadanie włosów to jeden z objawów takiej sytuacji. Tu warto wspomnieć kolejny wyznacznik łysienia rozlanego, które występuje u kobiet. Wypadanie włosów nie dotyczy jak u mężczyzn jednego miejsca (tak zwane zakola, czy też środek głowy), ale całej głowy. Skutkiem czego, kobieta nie łysieje, ale w pewnym momencie zauważalne staje się dla niej to, iż ma mniej włosów.

Kolejnym czynnikiem powodującym łysienie rozlane u pań jest przyjmowanie leków z konkretnych grup. I tak na przykład wymienia się bardzo często tak zwane preparaty cytostatyczne, a także sterydy i leki immunosupresyjne. Każda z grup może obniżyć odporność organizmu, a to z kolei powoduje, że wypadają nam włosy. Niektórzy ze specjalistów podkreślają, że także tabletki antykoncepcyjne mogą mieć skutek uboczny w postaci wzmożonego wypadania włosów.

Łysienie rozlane może być również efektem nieodpowiedniego żywienia. To zresztą niezmiernie częsta przyczyna takiego stanu rzeczy. Głównie chodzi o niedobór składników odżywczych w tym, co jemy. Wynikać to może chociażby z notorycznego odchudzania.

Nie istnieje lek na łysienie rozlane. Najczęściej mija ono samo i w zasadzie nie ma się czym przejmować. U pań między 30 a 50 rokiem życia włosy potem odrosną. Można co najwyżej wzmacniać je odpowiednią dietą bogatą przede wszystkim w żelazo, siarkę, cynk oraz miedź, i oczywiście witaminy.