Lekarstwa dla kobiet

Dodano: 09:22 13 sierpnia 2008
Aktualizowano: 14:06 2 lipca 2012
Źródło: "Tina" Nr 5, 30 stycznia 2008.

Lekarstwa dla kobiet powinny być inne niż te dla mężczyzn. Dlaczego? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Naukowcy odkryli, że leki działają inaczej na kobiecy organizm. Dlatego przypisując je, lekarze powinni kierować się też… płcią pacjenta!

Ten sam lek na organizm kobiety może zadziałać inaczej niż na męski. Skąd takie odmienności? Przede wszystkim panie podlegają cyklowi miesięcznemu i żeńskim hormonom płciowym. Inna jest także przemiana materii i trawienia u obu płci. Inaczej działają enzymy. Różnimy się, jeśli chodzi o funkcjonowanie układu krążenia. Ponieważ jednak od zawsze na zdrowie spoglądano z męskiego punktu widzenia, do dziś często kobietą przypisuje się zbyt duże („męskie”) dawki preparatów leczniczych. Dzieje się tak dlatego, że wśród ochotników testujących leki przeważają mężczyźni. Ale to powoli się zmienia. Coraz więcej koncernów farmaceutycznych pilnuje, by wśród testujących nowe leki były także kobiety. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak dany preparat będzie działał na żeński organizm i w jaki sposób dobrać dawkę leku skuteczną dla pań.

Specjaliści podkreślają także, że w ulotkach dołączonych do farmaceutyków powinny znaleźć się skutki uboczne działania leków, które mogą pojawić się tylko u kobiet i „damskie” dawkowanie. Zanim to jednak nastąpi, dowiedz się, jak „po kobiecemu” stosować preparaty dostępne bez recepty. Przygotuj się także do rozmowy na temat z lekarzem, jeśli zamierza przypisać ci niektóre z często stosowanych leków na receptę

PREPARATY PRZECIWBÓLOWE:

Kobiecy organizm wolniej wydala paracetamol (substancja ta znajduje się m.in. w Apapie, Efferalganie, Panadolu). Dlatego zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby, jeśli przekroczysz dzienną zalecaną dawkę leku ( zwykle jest to 6 tabletek na dobę). Niebezpieczne jest zwłaszcza połączenie paracetamolu z alkoholem.

LEKI NA GRYPĘ:

Złożone preparaty łagodzące dolegliwości towarzyszące grypie i przeziębieniu bardzo często zawierają kofeinę. Dzięki temu działają szybciej. Niestety leki te (właśnie z powodu zawartości kofeiny) wpływają o wiele silniej na kobiecy organizm. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm wydziela mniej enzymów, które rozkładają kofeinę.

Jeśli będziesz zażywać tego typu leki, możesz być nadmiernie pobudzona, tak jak byś wypiła za dużo kawy. Zdarza się nawet kołatanie serca.

Podobnie działają preparaty zawierające pseudoefedrynę (substancja ta hamuje katar). Z tego właśnie powodu specjaliści radzą, żeby kobiety zamiast preparatów złożonych zażywały pojedyncze leki łagodzące objawy grypy i przeziębienia.

ANTYBIOTYKI:

Leki te zwalczają schorzenia spowodowane przez bakterie. Wiele z tych preparatów, np. tetracykliny czy erytromycyny, są rozpuszczalne w tłuszczach. Dlatego odkładają się w tkance tłuszczowej. Kobiecy organizm zawiera więcej tkanki tłuszczowej niż męskiej, zwłaszcza na brzuchu, biodrach i udach. Z tego powodu skutki uboczne spowodowane działaniem antybiotyków utrzymują się u pań o wiele dłużej niż u panów. Jeśli więc lekarz przypisze ci leki z tej grupy, obserwuj swoje reakcje. Gdy pojawią się problemy żołądkowo-jelitowe lub wysypka, zgłoś się do specjalisty. Konieczna będzie zmiana leku.

LEKI NA ASTMĘ:

Hormony wydzielane podczas cyklu miesięcznego mogą osłabić działanie leków przeciwastmatycznych, które zawierają substancje o nazwie teofilina – rozszerza ona oskrzela. Dlatego u niektórych kobiet (oraz dziewczynek w okresie dojrzewania) ataki choroby powtarzają się regularnie, zawsze w tym samym okresie cyklu miesiączkowego (gdy słabnie działanie leku). Jeśli zaobserwujesz to samo u siebie, poinformuj o tym lekarza. Być może konieczna będzie zmiana preparatu lub dawkowania leku z teofiliną.

Podziel się ze znajomymi